Reklama

Świat

Watykan: zmarł kardynał Angelo Sodano

Sylwia Wysocka / PAP
Dodano: 28.05.2022
63744_28ma1
Share
Udostępnij
W wieku 94 lat zmarł w piątek w Rzymie emerytowany watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano, bliski wieloletni współpracownik św. Jana Pawła II, były dziekan Kolegium Kardynalskiego. Informację tę otrzymali watykaniści.

Wcześniej media informowały, że kard. Sodano ciężko chorował na Covid-19, który nałożył się na inne choroby współistniejące.

Kardynał Sodano urodził się w 1927 roku w Piemoncie na północy Włoch.

Otrzymał tytuł doktora teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był też absolwentem Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów Watykanu.

W dyplomacji Stolicy Apostolskiej pracował od 1962 roku; najpierw był sekretarzem nuncjatur w kilku krajach Ameryki Południowej. W 1968 roku wrócił do Watykanu.

Od 1977 do 1988 roku roku był nuncjuszem apostolskim w Chile, gdy krajem tym rządził dyktator Augusto Pinochet.

Następnie objął stanowisko sekretarza do spraw kontaktów z państwami w Sekretariacie Stanu, czyli szefa dyplomacji.

W 1991 roku z nominacji Jana Pawła II został sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej po tym, gdy na emeryturę odszedł kardynał Agostino Casaroli. Rok później Angelo Sodano otrzymał od polskiego papieża nominację kardynalską.

Sekretarzem stanu był do końca pontyfikatu Jana Pawła II, a także przez ponad rok – Benedykta XVI. Rezygnację złożył w 2006 roku. Od 2005 do 2019 roku był dziekanem Kolegium Kardynalskiego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy