Reklama

Świat

Kanclerz Scholz w Davos: Putinowi nie udało się osiągnąć wszystkich celów strategicznych na Ukrainie

PAP
Dodano: 26.05.2022
63612_42560739_42559983
Share
Udostępnij
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w czwartek w Davos, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "nie udało się osiągnąć wszystkich założonych celów strategicznych" w wojnie w Ukrainie.
"Przejęcie całej Ukrainy przez Rosję wydaje się dziś bardziej odległe, niż na początku wojny. Bardziej niż kiedykolwiek Ukraina podkreśla swoją europejską przyszłość" – powiedział Scholz w przemówieniu na zakończenie dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
 
Zaznaczył także, że "brutalność rosyjskiej wojny" zbliżyła naród ukraiński bardziej niż kiedykolwiek wcześniej i skłoniła dwa kraje nordyckie do zbliżenia się do NATO. "Szwecja i Finlandia, dwaj bliscy przyjaciele i partnerzy, chcą dołączyć do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Serdecznie zapraszamy" – powiedział Scholz, cytowany przez agencję dpa.
 
Zdaniem kanclerza Putin nie docenił również jedności i siły, z jaką grupa najbardziej uprzemysłowionych krajów G7, NATO i UE zareagowały na jego agresję. Putin chce powrócić do porządku świata, w którym najsilniejsi dyktują, co jest słuszne – powiedział Scholz. "Jest to próba cofnięcia nas bombami do czasów, kiedy wojna była powszechnym środkiem politycznym" – podkreślił. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy