Reklama

Świat

Szefowa MSZ Niemiec: Rosja z dnia na dzień arbitralnie zniszczyła porządek dot. pokoju

Karol Kostrzewa, Berenika Lemańczyk/PAP
Dodano: 24.05.2022
63560_42541597_42541594
Share
Udostępnij
Pracowaliśmy, aby w budowę porządku dot. pokoju włączyć jak najszerzej Rosję w ramach różnych instytucji, jednak prezydent Rosji arbitralnie z dnia na dzień zniszczył ten porządek – powiedziała we wtorek szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu z szefem MSZ Zbigniewem Rauem.
Rau, który we wtorek składa wizytę w Berlinie, przeprowadził z Baerbock dwustronne konsultacje.
 
"Pracowaliśmy z ogromnym zaangażowaniem nad budową porządku pokojowego, aby w ten porządek włączyć jak najszerzej Rosję w ramach różnych instytucji, w ramach polityki sąsiedztwa, w Radzie Europy, w Radzie NATO-Rosja i w OBWE, aby dbać wspólnie o bezpieczeństwo i pokój w Europie (…). Ten porządek pokojowy jednak prezydent Rosji z dnia na dzień zniszczył arbitralnie" – powiedziała Baerbock.
 
Jak dodała, Niemcy starały się ten dialog prowadzić do ostatniego dnia, do 23 lutego, ale Rosja zniszczyła możliwość dialogu na forum OBWE. Podkreśliła, że w Charkowie zginęła obserwatorka OBWE.
 
Baerbock dodała, że Polska troszczy się od miesięcy o uchodźców z Ukrainy i jest to "dogłębnie wzruszające".
 
Szefowa niemieckiego MSZ wyraziła przekonanie, że wkrótce zostanie uzgodniony szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji. Podkreślała też znacznie współpracy przy wspieraniu Ukrainy oraz rozwijaniu alternatywnych źródeł energii.
 
"Chcemy wzmocnić wschodnią flankę NATO poprzez dodatkowych żołnierzy, sprzęt, a także poprzez kraje bałtyckie oraz systemy przeciwrakietowe na Słowacji (…). Musimy opracować nowe koncepcje i wzmocnić możliwości obronne wschodniej flanki NATO" – powiedziała Baerbock.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy