Reklama

Świat

Duda: świat może pokojowo przyczynić się do zakończenia wojny stosując sankcje i izolację

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Mateusz Mikowski / PAP
Dodano: 22.05.2022
63523_22ma15
Share
Udostępnij
Świat może pokojowo przyczynić się do zakończenia wojny stosując sankcje i nacisk wobec Rosji, izolując i wykluczając ją ze wspólnoty międzynarodowej – akcentował w niedzielę w Kijowie prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z Zełenskim powiedział, że "świat pokojowo może przyczynić się do zakończenia wojny tylko poprzez sankcje, tylko poprzez twardy nacisk wobec Rosji, tylko poprzez jej izolowanie, wykluczanie ze wspólnoty międzynarodowej”.

Wskazał m.in. na znaczenie szóstego pakietu sankcji UE wobec Rosji. Pakiet ten, jak zaznaczył, musi być wprowadzony bo jest niezwykle potrzebny.

"Apeluję do tych, którzy dzisiaj mają wątpliwości. Zapomnijcie o kwestii +business as usual+. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że są tacy, którzy mają problemy związane z brakiem możliwości dywersyfikacji dostaw i tym, że ich rynek jest zdominowany tylko i wyłącznie przez dostawy rosyjskie. Trzeba szukać rozwiązań tego problemu, bo musimy znaleźć sposób na zatrzymanie Rosji” – podkreślił.

Konieczne jest, jak kontynuował, doprowadzenie do sytuacji, że wojna całkowicie przestanie się Rosji opłacać i stanie się dla niej samej ogromnym zagrożeniem. "Dopiero wtedy, w moim przekonaniu, Rosja się zatrzyma" – stwierdził Andrzej Duda.

Oprócz sankcji gospodarczych, konieczne są jak akcentował, także sankcje w wymiarze polityczno-prestiżowym. Wskazał w tym kontekście m.in. wykluczanie z międzynarodowych organizacji, związków sportowych czy wydarzeń. "To powinny być działania skoordynowane” – zaznaczył prezydent. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy