Reklama

Świat

USA: poparcie dla Bidena na najniższym poziomie od początku prezydentury

Andrzej Dobrowolski / PAP
Dodano: 20.05.2022
63433_20ma9
Share
Udostępnij
Poparcie dla prezydenta USA Joe Bidena spadło w maju do najniższego poziomu od początku jego prezydentury – wynika z sondażu NORC, jednego z największych ośrodków badań społecznych przy Uniwersytecie Chicago, przeprowadzonego dla Associated Press.

Tylko dwóch na 10 ankietowanych uważa, że Ameryka zmierza we właściwym kierunku, lub że gospodarka jest w dobrej kondycji. Miesiąc wcześniej takiego zdania było trzech na 10 respondentów.

Jedynie 33 proc. Demokratów ocenia, że kraj zmierza we właściwym kierunku, w porównaniu z 49 proc. w kwietniu.

Szczególnie niepokojący dla Bidena przed wyborami parlamentarnymi jest fakt, że ogólne poparcie dla niego wśród Demokratów wynosi 73 proc. W sondażach AP-NORC, przeprowadzonych w 2021 roku, nigdy nie spadło poniżej 82 proc.

Niewielu Republikanów darzy Bidena sympatią. Mniej niż jedna na 10 osób aprobuje prezydenta lub jego działania w obszarze gospodarczym. Wynik ten nie różni się od rezultatów sondażu z ubiegłego miesiąca.

„Wyniki odzwierciedlają powszechne poczucie irytacji w kraju, który stoi w obliczu kaskady wyzwań, począwszy od inflacji, przemocy z użyciem broni, poprzez nagły niedobór odżywek dla niemowląt, aż po trwającą nadal pandemię” – podkreśla AP.

Sondaż przeprowadzono od 12 do 16 maja. Margines błędu wynosi około 4 punkty procentowe.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy