Reklama

Świat

MŚ 2022 w Katarze: Szymon Marciniak w gronie sędziów głównych, historyczny udział kobiet

PAP
Dodano: 19.05.2022
63410_19ma3
Share
Udostępnij
Szymon Marciniak znalazł się w gronie 36 sędziów głównych na mistrzostwa świata w Katarze. Wśród nominowanych asystentów są Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki, a w gronie sędziów VAR – Tomasz Kwiatkowski. Po raz pierwszy na piłkarski mundial powołano kobiety.

Łącznie FIFA wybrała 36 sędziów głównych, 69 sędziów asystentów i 24 sędziów wideo.

"Wybrane osoby reprezentują najwyższy poziom sędziowania na świecie" – podkreślono na stronie Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA).

Jak dodano, listę sędziów stworzono w ścisłej współpracy z sześcioma konfederacjami, na podstawie ich "jakości i występów na turniejach FIFA, a także w innych międzynarodowych i krajowych rozgrywkach w ostatnich latach".

41-letni Szymon Marciniak z Płocka – najbardziej znany obecnie polski sędzia – prowadził już mecze podczas mistrzostw Europy 2016, a także mistrzostw świata 2018. Regularnie sędziuje również spotkania Ligi Mistrzów.

Na poprzednim mundialu – w Rosji – był arbitrem głównym dwóch meczów w fazie grupowej: Argentyny z Islandią (1:1) w Moskwie oraz Niemiec ze Szwecją (2:1) w Soczi. Jego asystentami na liniach byli Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki.

Po raz pierwszy w historii wśród arbitrów nominowanych na piłkarskie mistrzostwa świata są panie – łącznie sześć. Trzy znalazły się w gronie sędziów głównych, a trzy jako asystentki.

Na pierwszej z tych list są Stephanie Frappart z Francji, Salima Mukansanga z Rwandy i Yoshimi Yamashita z Japonii. Natomiast w gronie sędziów asystentów – Neuza Back z Brazylii, Karen Diaz Medina z Meksyku i Kathryn Nesbitt ze Stanów Zjednoczonych.

Kibicom, zwłaszcza w Europie, najbardziej znana jest Frappart, która niedawno sędziowała męski finał Pucharu Francji – po raz pierwszy w ponad 100-letniej historii tych rozgrywek.

38-letnia Frappart już od dawna jest obsadzana w różnych rolach w wielu ważnych imprezach w męskim futbolu. W ciągu ostatnich trzech lat Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS) uznała ją za najlepszą sędzię na świecie.

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że (…) udało nam się po raz pierwszy w historii powołać przedstawicielki żeńskiego środowiska sędziowskiego na mistrzostwa świata. To kończy długi proces, rozpoczęty kilka lat temu od nominacji kobiet na różne turnieje FIFA juniorów i seniorów. W ten sposób wyraźnie podkreślamy, że liczy się dla nas jakość, a nie płeć" – podkreślił szef Komisji Sędziowskiej FIFA Pierluigi Collina.

"Mam nadzieję, że w przyszłości wybór (…) kobiet na ważne rozgrywki mężczyzn będzie odbierany jako coś normalnego, a nie jako sensacja. Zasługują na to, by być na mistrzostwach świata FIFA, ponieważ stale osiągają naprawdę wysoki poziom, a to jest dla nas ważny czynnik" – dodał Włoch, były znakomity arbiter międzynarodowy.

Jak zapowiedziała FIFA, nominowani sędziowie wezmą udział na początku lata w kilku seminariach – w Asuncion, Madrycie i Dausze, przeglądając i analizując nagrania wideo z rzeczywistych sytuacji meczowych oraz biorąc udział w praktycznych sesjach treningowych z piłkarzami.

Mundial w Katarze zostanie rozegrany od 21 listopada do 18 grudnia.

Polscy piłkarze wystąpią w grupie C, z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską. Pierwszy mecz zagrają 22 listopada z Meksykanami. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy