Reklama

Świat

Ukraina: w pierwszym procesie o zbrodnie wojenne rosyjski żołnierz przyznał się do zabicia cywila

PAP
Dodano: 18.05.2022
63392_18ma3
Share
Udostępnij
21-letni sierżant rosyjskiej jednostki pancernej Wadim Szyszymarin przyznał się w środę przed kijowskim sądem do zastrzelenia 28 lutego ukraińskiego cywila. To pierwszy proces, w którym sądzone są rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Według prokuratury Szyszymarin zabił bezbronnego mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, który poboczem drogi prowadził rower. Zastrzelić 62-letniego mężczyznę rozkazał mu jeden z dowódców, aby ukraińscy obrońcy nie dowiedzieli się od niego o obecności rosyjskich żołnierzy. Sprawca oddał kilka strzałów w głowę mieszkańca wsi, który poniósł śmierć na miejscu.

W środę, podczas pierwszego przesłuchania w otwartym w piątek procesie, Szyszymarin przyznał się do winy. Kolejna rozprawa odbędzie się w czwartek w większej sali, która będzie mogła pomieścić wszystkich zainteresowanych relacjonowaniem procesu dziennikarzy. Rosyjskiemu żołnierzowi grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Na środowym posiedzeniu obecna była wdowa po zabitym przez Szyszymarina mężczyźnie – relacjonuje BBC. Jak dodaje CNN oskarżony Rosjanin nie skorzystał z szansy złożenia zeznań przed sądem, ale na pytanie sędziego, czy przyznaje się do stawianych mu zarzutów odpowiedział twierdząco.

Według oficjalnych informacji ukraińskiego MSW, do 16 kwietnia zarejestrowano 11 674 możliwych rosyjskich zbrodni wojennych. Władze Ukrainy wielokrotnie podkreślały, że wszelkie doniesienia o zbrodniach wojennych będą dokładnie badane, a sprawcy ścigani i sądzeni. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy