Reklama

Świat

KE przekaże 248 mln euro dla krajów Unii, które ponoszą największe koszty, przyjmując uchodźców z Ukrainy, w tym Polsce

Artur Ciechanowicz / PAP
Dodano: 18.05.2022
63391_18ma2
Share
Udostępnij
Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o udostępnieniu 248 mln euro 5 państwom członkowskim – Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom – które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców.

"Decyzja jest następstwem globalnego wydarzenia z 9 kwietnia +Stand Up for Ukraine+, podczas którego Komisja zobowiązała się do przeznaczenia do 400 mln euro wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w najbardziej dotkniętych państwach członkowskich. (…) Państwa członkowskie mogą wykorzystać te fundusze, aby zapewnić natychmiastową pomoc, taką jak żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie dla osób uciekających przed niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, jednocześnie zwiększając swoją zdolność do zarządzania zewnętrznymi granicami UE" – czytamy w komunikacie Komisji.

"Aby zapewnić szybkie wydatkowanie środków bez dużego obciążenia administracyjnego, Komisja będzie uwalniać te środki na podstawie osiągniętych wyników, a nie rzeczywistych kosztów. (…) Komisja udostępni pozostałe 152 mln euro po uzyskaniu zgody służb odpowiedzialnych za budżet" – podała KE.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy