Reklama

Świat

Prokurator generalna Ukrainy: zidentyfikowaliśmy 45 Rosjan winnych zbrodni wojennych, wobec 3 toczy się postępowanie

PAP
Dodano: 16.05.2022
63342_16ma8
Share
Udostępnij
Zidentyfikowaliśmy do tej pory 45 obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy popełnili zbrodnie wojenne na Ukrainie; wobec trzech takich osób toczy się już postępowanie sądowe – poinformowała w poniedziałek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, cytowana przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

"Oprócz rosyjskiego żołnierza odpowiadającego przed sądem za zabójstwo cywila, przed wymiarem sprawiedliwości stanęło już także dwóch innych wojskowych, oskarżonych o ostrzeliwanie cywilnych obiektów w obwodzie charkowskim. Działamy o wiele szybciej niż sądy międzynarodowe" – oświadczyła Wenediktowa.

Według prokurator generalnej łączna liczba zgłoszonych dotychczas rosyjskich zbrodni wojennych wynosi około 11,6 tys. "Naszym zadaniem jest odszukać każdego winnego. Niemniej, żeby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności, trzeba znaleźć świadków i zebrać materiał dowodowy. Aktualnie nie jest to możliwe na terytoriach znajdujących się pod okupacją. Dlatego nie da się obecnie określić, jak długo ten proces może potrwać" – dodała ukraińska prawniczka.

Wcześniej, w piątek, w Kijowie rozpoczęła się rozprawa pierwszego rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zbrodnie wojenne. 28 lutego, w początkowych dniach wojny, wojskowy zastrzelił w obwodzie sumskim na północy kraju 62-letniego cywila. Rosjaninowi grozi od 10 do 15 lat pozbawienia wolności albo dożywocie. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy