Reklama

Świat

Ukraina: główne działania Rosjan w Donbasie; pod Charkowem są w defensywie

PAP
Dodano: 16.05.2022
63323_42464660_42464655
Share
Udostępnij
Na północ od Charkowa wojska rosyjskie usiłują powstrzymać ruch wojsk ukraińskich w kierunku granicy z Rosją. Główne działania bojowe toczą się w Donbasie, siły ukraińskie odparły tam 17 ataków – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w podsumowaniu operacyjnym w poniedziałek rano.
Przeciwnik przygotowuje się do działań ofensywnych w rejonie Iziumu na południu obwodu charkowskiego – czytamy w raporcie. (www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/318020303844388)
 
Rosjanie wzmocnili kontrolę granicy z Ukrainą w obwodach briańskim i kurskim i prowadzą tam demonstracyjne działania w celu utrzymania sił ukraińskich i uniemożliwienia przerzucenia ich w kierunku frontu we Wschodniej Strefie Operacyjnej.
 
Na kierunku donieckim wojska rosyjskie prowadziły ostrzał ze wszystkich rodzajów uzbrojenia i z użyciem lotnictwa, atakując pozycje ukraińskie. Rosjanie prowadzą działania ofensywne w okolicach Łymanu, Bachmutu i Kurachowego w obwodzie donieckim. Według strony ukraińskiej w rejonie Awdijiwki Rosjanie byli zmuszeni do odwrotu na wcześniejsze pozycje, zaznali strat. Trwa zmasowany ostrzał artyleryjski i lotniczy zakładów Azowstal w Mariupolu.
 
Siły ukraińskie zniszczyły w ciągu doby jedenaście celów powietrznych przeciwnika, w tym dwa śmigłowce: Ka-52 i Mi-28.
 
W obwodach donieckim i ługańskim wojska ukraińskie odparły siedemnaście ataków przeciwnika, niszcząc m.in. trzy czołgi, jeden system artyleryjski i sześć wozów opancerzonych.
 
Na Białorusi, przy granicy z Ukrainą, zgromadzone są wzmocnione siły w ilości siedmiu batalionowych grup taktycznych.
 
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował również o kolejnym skutecznym ataku na pozycje przeciwnika w okupowanej Czornobajiwce pod Chersoniem.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy