Reklama

Świat

Rząd Finlandii ogłosił, że zdecydował się ubiegać o członkostwo kraju w NATO

PAP
Dodano: 15.05.2022
63276_42460268_42460186
Share
Udostępnij
Rząd Finlandii rozpoczął oficjalną procedurę złożenia wniosku o członkostwo kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Rząd skierował wniosek w tej sprawie do parlamentu.
Fiński parlament (Eduskunta) ma przystąpić do rozpatrzenia stanowiska rządu ws. wejścia do NATO w poniedziałek.
 
Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy Finlandia maksymalizuje swoje bezpieczeństwo, nie umniejsza tego nikomu" – powiedział prezydent Sauli Niinisto, w zwiąku z ogłoszeniem stanowiska rządu, podkreślając, że to historyczny dzień dla Finlandii. Przyznał również, że w tej sprawie potrzeba jeszcze głosu parlamentu. "Jest ważne, aby wszyscy deputowani byli świadomi łączących się z procesem członkowskim niepewności, korzyści i wad". – dodał.
 
Również premier Sanna Marin przyznała, że kiedy parlament przychyli się do stanowiska, to "decyzja będzie mieć mocne podparcie".
 
Według doniesień fińskiej prasy, z ankiet przeprowadzonych wśród posłów wynika, że około 160 z nich na 200 zasiadających w zgromadzeniu wyraźnie opowiada się już za członkostwem kraju w NATO.
 
"Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo Finlandii, ale jako członek NATO, Finlandia będzie też ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu." – zaznaczyła premier. Według szefowej fińskiego rządu, "decyzja wzmacnia północną część Europy i stwarza nowe możliwości także dla współpracy nordyckiej". "Wzmacnia też Unię Europejską, której głos może stać się silniejszy w NATO." – podkreśliła.
 
W Szwecji oficjalne stanowisko władz ws. wejścia do NATO jest oczekiwane na początku tygodnia. Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w tym czasie złoży wizytę w Sztokholmie i spotka się królem Karolem XVI Gustawem. "Sprawa Szwecji dotyczy też nas" – przyznał prezydent Niinisto
 
W obu krajach od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, nastąpił zwrot w podejściu do NATO, a przystapinie do Sojusz popiera – według aktualnych sondaży – większość obywateli, nawet 60-70 proc. (wcześniej jedynie co czwarty lub co trzeci).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy