Reklama

Świat

Minister obrony Ukrainy: zaczyna się długotrwała faza wojny

PAP
Dodano: 13.05.2022
63252_42449080_42399484
Share
Udostępnij
Rozpoczyna się nowa, długotrwała faza wojny na Ukrainie po szeregu niepowodzeń wojsk rosyjskich i powstrzymywaniu ich przez siły ukraińskie m.in. w Mariupolu i na wschodzie – oznajmił w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Facebooku.
„Obrońcy Mariupola – piechota morska, gwardia narodowa, w tym pułk Azow, mariupolski batalion obrony terytorialnej, straż graniczna, policjanci, wywiad, bojownicy służby bezpieczeństwa – zyskali dla nas czas i uratowali wiele istnień ludzkich. Siły obrony w Donbasie, a także w obwodach charkowskim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim, powstrzymały nawałę wroga” – to według Reznikowa część osiągnięć sił ukraińskich.
 
Podkreślił, że dzięki temu Rosja doznała do 9 maja strategicznej porażki, nie zdołała bowiem zniszczyć państwa ukraińskiego poprzez wojskową interwencję i zmianę władz w niektórych miejscach na „rosyjskie marionetki”.
 
„Zmusiliśmy ich do obniżenia celów do poziomu operacyjno-taktycznego. W związku z tym wchodzimy w nową, długotrwałą fazę wojny. Aby w niej zwyciężyć, trzeba w sposób przemyślany dysponować zasobami, unikać błędów i planować nasze siły tak, żeby wróg w końcu nie wytrzymał” – oznajmił minister.
 
Ostrzegł, że przed krajem „wyjątkowo trudne tygodnie”. „Ile ich będzie, nikt dokładnie nie wie” – zaznaczył.
 
Powiedział, że na razie broń od zachodnich partnerów jest obecna na froncie tylko „punktowo”. Oznajmił, że ponad 1,5 tys. ukraińskich żołnierzy już się nauczyło lub w najbliższym czasie nauczy obsługiwać ten sprzęt. Część z nich będzie potem szkolić innych, a część – jak np. artylerzyści – od razu ruszy do boju. „Minie pewien czas, zanim ciężkie zagraniczne uzbrojenie zrównoważy siły i przechyli szalę na korzyść Ukrainy” – dodał.
 
Według niego wzrost presji sankcyjnej na Rosję i zwiększenia pomocy zagranicznej dla Ukrainy w ciągu kilku miesięcy doprowadzi do sytuacji, w której Rosja straci szanse na jakikolwiek sukces. „Wtedy powinno otworzyć się nowe okno możliwości dla Ukrainy. W tym nadzwyczaj trudnym okresie jest nam potrzebna jedność, solidarność, wola i cierpliwość” – zaznaczył.
 
https://tinyurl.com/3k54zd2y 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy