Reklama

Świat

ONZ: ponad 8 mln wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie od początku wojny

PAP
Dodano: 10.05.2022
63201_42417879_42417869
Share
Udostępnij
Ponad 8 mln osób zostało wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego – poinformowała we wtorek w oświadczeniu Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) działająca przy ONZ.
Oznacza to, że liczba uchodźców wewnętrznych wzrosła o 24 proc. w porównaniu z badaniem IOM z drugiej połowy marca.
 
Ponadto sondaż przeprowadzony między 17 kwietnia a 3 maja wykazał, że 44 proc. uchodźców wewnętrznych rozważa kolejną zmianę miejsca pobytu ze względu na olbrzymią skalę kryzysu humanitarnego w kraju.
 
Dwie trzecie ankietowanych wskazało wsparcie finansowe jako jedną ze swoich najpilniejszych potrzeb. Ponad 70 proc. stwierdziło, że skorzystałoby z pomocy pieniężnej na pokrycie kosztów wyżywienia i/lub leczenia.
 
Inną kluczową potrzebą było znalezienie tymczasowego schronienia. 27 proc. badanych uchodźców wewnętrznych potwierdziło, że ich domy zostało uszkodzone bądź całkowicie zniszczone.
 
"Dotarcie do osób potrzebujących pomocy pozostaje wyzwaniem w obliczu toczących się działań wojennych, ale nasze zespoły są zaangażowane w dalsze dostarczanie pilnej pomocy na Ukrainie i w sąsiednich krajach" – przekazał w opublikowanym oświadczeniu szef IOM Antonio Vitorino.
 
W poniedziałek ONZ poinformowała, że z powodu rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekły dotąd 5 917 703 osoby. Najwięcej uchodźców, ponad 3 mln, przedostało się do Polski.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy