Reklama

Świat

Francja: Emmanuel Macron został ponownie zaprzysiężony na prezydenta

PAP
Dodano: 07.05.2022
63150_42395217_42395185
Share
Udostępnij
Emmanuel Macron, który w kwietniowych wyborach wywalczył reelekcję, został w sobotę w Pałacu Elizejskim ponownie zaprzysiężony na prezydenta. W krótkiej przemowie szef państwa powiedział, że Francja i świat rzadko stoją wobec takich wyzwań, jakim jest wojna na Ukrainie.
Ceremonia zaprzysiężenia, w której wzięło udział około 450 gości, została poprzedzona oficjalnym potwierdzeniem wyników wyborów prezydenckich, które odczytał prezes Rady Konstytucyjnej Laurent Fabius.
 
"W chwili, w której Francuzi powierzają mi ponownie najważniejszy urząd, towarzyszy mi świadomość najwyższej powagi sytuacji. Powrót wojny do Europy, pandemia i wyzwania ekologiczne to zbieg wydarzeń, z jakim rzadko musiał się mierzyć nasz świat i nasz kraj" – oświadczył prezydent.
 
"Należy przede wszystkim nie dopuścić do eskalacji po rosyjskiej agresji na Ukrainę, wspierać demokrację (…), zbudować nowy europejski pokój i nową autonomię na naszym kontynencie" – kontynuował Macron.
 
Obiecał pracować na rzecz "społeczeństwa pełnego zatrudnienia" i przeciw "nierównościom społecznym, zagrożeniom dnia codziennego i terroryzmowi". Zaapelował o wytrwałą pracę na rzecz "francuskich, europejskich odpowiedzi na wyzwania epoki".
 
Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji z wynikiem 58,54 proc. Na jego rywalkę, liderkę skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego, zagłosowało 41,46 proc. wyborców.
 
W wyborach prezydenckich 2017 roku Macron uzyskał 66,1 proc. głosów, a Le Pen 33,9 proc.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy