Reklama

Świat

Premier Morawiecki w Euronews: konferencja Darczyńców dla Ukrainy to wielki sukces – zebraliśmy ponad 6 mld dolarów

PAP
Dodano: 06.05.2022
63141_6maj10
Share
Udostępnij
Konferencja Darczyńców dla Ukrainy, która odbyła się w czwartek w Warszawie, była wielkim sukcesem – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie wyemitowanym przez stację Euronews w piątek. Podkreślił, że na pomoc humanitarną dla Ukrainy zebrano ponad 6 mld dolarów – więcej niż oczekiwano.

"Ale nawet taka suma pieniędzy nie jest wystarczająca. Nie zaspokoi ogromnych potrzeb Ukrainy, biorąc pod uwagę toczącą się tam okrutną wojnę. Dlatego nasza aktywność i skuteczność w tej dziedzinie (niesienia pomocy Ukrainie – PAP) jest tak bardzo ważna" – mówił premier.

Euronews przypomniał, że odpierające rosyjską inwazję władze Ukrainy podkreślają znaczenie pomocy militarnej. Na pytanie o polski udział w pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy premier odpowiedział, że do tej pory Polska przekazała Ukrainie broń o wartości 1,6-1,7 mld dolarów.

"Otrzymali od nas wiele rodzajów broni. Udzieliliśmy hojnej i szerokiej pomocy, biorąc pod uwagę jak wiele rodzajów uzbrojenia dostarczamy na Ukrainę, od czołgów po różnego rodzaju pociski przeciwlotnicze" – wyliczył Morawiecki.

Dodał, że polski rząd utrzymuje codzienny kontakt z władzami Ukrainy, by na bieżąco reagować na jej prośby o pomoc. "Niemal każdego dnia otrzymujemy od nich listę tego, czego potrzebują" – podkreślił premier. Zaznaczył, że Polska odpowiada na te wnioski działając samodzielnie, jak i koordynując wysiłki innych krajów. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy