Reklama

Świat

Ukraińskie władze: rozpoczęła się kolejna ewakuacja cywilów z Mariupola

PAP
Dodano: 02.05.2022
62965_42351321_42351316
Share
Udostępnij
W poniedziałek rozpoczęła się kolejna ewakuacja cywilów z Mariupola – poinformował doradca mera tego oblężonego przez Rosjan ukraińskiego miasta Petro Andriuszczenko. Dzień wcześniej z zakładów Azowstal udało się ewakuować ponad 100 osób.
"Według naszych informacji autobusy wyruszyły z Mariupola. Zgodnie z pierwotnymi uzgodnieniami autobusy zabiorą ludzi w miejscowości Manhusz i w Berdiańsku. Do kolumny można też dołączać się własnymi środkami transportu" – powiedział Andriuszczenko, cytowany przez Radio Swoboda.
 
"Mamy nadzieję, że tysiące naszych mieszkańców Mariupola, którzy utknęli w drodze z Mariupola do Zaporoża (nie przepuszczali ich okupanci), dziś wieczorem albo jutro rano dotrą do Zaporoża" – dodał.
 
Andriuszczenko napisał w komunikatorze Telegram, że w miejscowości Manhusz ewakuowani będą poddani "filtracji", ale, jak dodał, Rosjanie "obiecują, że przeprowadzą ją szybko".
 
Doradca mera poinformował, że rosyjskie siły nocą znów ostrzeliwały zakłady Azowstal. Rano ostrzały ucichły. Zdaniem Andriuszczenki ma to związek z ewakuacją.
 
W niedzielę z zakładów Azowstal udało się ewakuować ponad 100 kobiet, dzieci, osób starszych.
 
Dowódca 12. brygady Gwardii Narodowej Ukrainy Denys Szleha przekazał w niedzielę, że w bunkrach zakładów Azowstal pozostaje kilkaset osób, w tym około 20 dzieci. Według niego potrzebne są jeszcze mniej więcej dwie akcje ewakuacyjne, aby wydostać resztę ukrywających się tam cywilów. Na terenie zakładów jest ok. 500 rannych wojskowych – poinformował.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy