Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: proces negocjacyjny z Rosją ws. korytarzy humanitarnych jest

PAP
Dodano: 01.05.2022
62946_42348501_42348484
Share
Udostępnij
Proces negocjacyjny z Rosją jest "bardzo trudny", ale dzięki uruchamianym na Ukrainie korytarzom humanitarnym uratowano, od początku inwazji rosyjskiej, ponad 350 tys. ludzi – poinformował w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.
"Organizacja korytarzy humanitarnych to jeden z elementów procesu negocjacyjnego z Rosją, który trwa nadal. Jest on bardzo trudny. Tym niemniej, mimo wszelkich trudności, udało się uratować z terenów działań bojowych ponad 350 tys. ludzi" – powiedział Zełenski.
 
Podobną liczbę – 350 tys. ludzi wywiezionych autobusami ewakuacyjnymi – podawała przed kilkoma dniami wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
 
Zełenski zapewnił, że "nie było dnia, by nie próbowano znaleźć rozwiązania" w sprawie ewakuacji cywilów z broniących się w Mariupolu zakładów Azowstal. Ewakuację tę udało się w niedzielę rozpocząć "po wielu tygodniach negocjacji, wielu próbach, spotkaniach" – powiedział.
 
Podkreślił następnie: "dziś wreszcie ten niezbędny dla życia korytarz zadziałał. Dwie doby przerwania ognia na tym terytorium. Dziś nareszcie udało się wywieźć ponad 100 cywilów".
 
Zapowiedział, że władze uczynią wszystko, by wyprowadzić kolejnych cywilów z Azowstalu i innych części Mariupola.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy