Reklama

Świat

Morawiecki: wojna na Ukrainie pokazuje, jak niezbędne są państwa narodowe

PAP
Dodano: 01.05.2022
62938_42346474_42346465
Share
Udostępnij
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w przesłaniu na kongres opozycyjnej partii Bracia Włoch, że "wojna na Ukrainie pokazuje, jak niezbędne są państwa narodowe". "Sami Ukraińcy pokazali to, walcząc heroicznie o każdy centymetr swojej ziemi" – dodał.
Prawicowe włoskie ugrupowanie Giorgii Meloni jest sojusznikiem PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. W sondażach poparcia we Włoszech jest na pierwszym miejscu.
 
W przesłaniu wideo na niedzielną konferencję programową partii w Mediolanie szef polskiego rządu, cytowany przez Ansę, podkreślił: „Kongres Braci Włoch jest promieniem nadziei; wasze znakomite rezultaty w sondażach zwiastują wiatr zmian w polityce europejskiej”.
 
Morawiecki zaznaczył, że grupa EKR „zawsze była bardzo krytyczna” wobec prezydenta Rosji Władimira Putina i to na długo przed jego agresją na Ukrainę.
 
Takiej “dalekowzroczności” – dodał – „jeszcze do niedawna brakowało w Europie”.
 
Zwracając się do liderki ugrupowania Giorgii Meloni, powiedział: „Twoja partia nazywa się Bracia Włoch, ale nasze dobre relacje sprawiają, że myślę o was jako braciach, siostrach Europy; Europy narodów i Europy tożsamości”.
 
„Europa narodów – to jest nasz wspólny cel. Niektórzy politycy dalej powtarzają: +więcej Europy+, jakby to było panaceum, które może rozwiązać wszystkie problemy naszego kontynentu” – stwierdził polski premier.
 
Zauważył następnie: „Wojna na Ukrainie pokazuje, jak bardzo niezbędne są państwa narodowe. Sami Ukraińcy pokazali to, walcząc heroicznie o każdy centymetr swojej ziemi. Wojna na Ukrainie przypomniała nam też o innej ważnej rzeczy; że Europa potrzebuje amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa i że NATO jest naszym niezastąpionym parasolem ochronnym”.
 
“W zmieniającym się świecie państwa NATO są czymś więcej niż tylko zwykłym sojuszem obronnym. Stanowią one oś wspólnych wartości, na których opiera się ten sojusz” – mówił Morawiecki.
 
Dodał, że kolejna lekcja płynąca z wojny na Ukrainie dotyczy bezpieczeństwa energetycznego.
 
„To oczywiste – mówił – że bezpieczeństwa w dziedzinie energii, jak w każdej innej, nigdy nie zapewni kraj, który brutalnie i bez żadnego powodu atakuje sąsiadów”.
 
“Nie możemy być uzależnieni od watażki i jego pobudek. Nasze pieniądze nie mogą finansować jego brudnych wojen” – powiedział premier RP.
 
Dodał też: „Razem udowodniliśmy, że Europa narodów nie ma nic wspólnego z egoizmem i że wspólne cele oraz wartości są gwarancjami jedności, większymi i silniejszymi od instytucji”.
 
Morawiecki życzył opozycyjnej partii powodzenia w następnych wyborach parlamentarnych i stwierdził: „Włochy potrzebują waszego sukcesu, a Europa liczy na was”. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy