Reklama

Świat

Ukraina: w Mariupolu odkryto kolejny masowy grób – Ukrinform

PAP
Dodano: 23.04.2022
62702_42271672_42271643
Share
Udostępnij
Na zdjęciach satelitarnych z rejonu Mariupola wykryto kolejny masowy grób – poinformował na Telegramie doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko cytowany przez agencję Ukrinform. O tym odkryciu poinformowała także amerykańska firma Maxar zajmująca się analizą zdjęć satelitarnych.
Według Andriuszczenki oznaki mogące świadczyć o istnieniu masowego grobu wykryto w dzielnicy Liwobereżnyj, w pobliżu istniejącego cmentarza niedaleko wioski Winohradne.
 
"To po raz kolejny potwierdza, że okupanci gromadzą i dokonują grzebania lub kremacji zmarłych mieszkańców Mariupola w każdej dzielnicy miasta" – napisał Andriuszczenko, który dołączył do swojego wpisu zdjęcie satelitarne.
 
Maxar poinformował, że na zdjęciach widać cmentarz, którego obszar powiększył się w ciągu ub. miesiąca oraz wykopane długie rowy prawdopodobnie przeznaczone do chowania zmarłych.
 
Wcześniej informowano o wykonywaniu przez Rosjan szeregu masowych grobów niedaleko obwodnicy Mariupola. Wrzucane mają tam być zwłoki umieszczone w plastikowych workach. Ocenia się, że w jednym z takich grobów może być pochowanych od 3 do nawet 9 tys. cywilów.
 
Według mera Mariupola Wadyma Bojczenki od początku rosyjskiej inwazji zmarło w mieście ponad 20 tys. osób. Najeźdźcy bombardują domy mieszkalne i blokują dostarczanie pomocy powodując katastrofę humanitarną.
 
W mieście pozostaje wciąż – według Bojczenki – ok. 120 tys. cywilów. Trwają wysiłki w celu zorganizowania ich ewakuacji.
 
https://www.ukrinform.net/rubric-ato/3464870-another-mass-burial-of-dead-residents-discovered-in-mariupol 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy