Reklama

Świat

Zełenski na debacie MFW i BŚ: Ukraina potrzebuje 7 mld USD miesięcznie na wyrównanie strat gospodarczych

PAP
Dodano: 21.04.2022
62679_21k10
Share
Udostępnij
Ukraina potrzebuje 7 miliardów dolarów miesięcznie, aby zrekompensować straty gospodarcze spowodowane wojną z Rosją – powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.

"A na odbudowę będziemy potrzebować setek miliardów dolarów" – dodał Zełenski w wystąpieniu online, cytowany przez agencję AFP.

Podkreślił, że zakończenie wojny to jedyny sposób na powstrzymanie światowego kryzysu żywnościowego. Jak wskazał, blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności.

Zaapelował również do społeczności międzynarodowej o wykluczenie Rosji z instytucji finansowych i wezwał wszystkie kraje do natychmiastowego zerwania stosunków z Moskwą.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, który również zabrał głos w dyskusji, ocenił, że ukraiński PKB może zmaleć w tym roku o ponad 50 proc., a jego kraj będzie potrzebował planu odbudowy analogicznego do planu Marshalla. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy