Reklama

Świat

USA: Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln USD, w tym haubice

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 21.04.2022
62676_21k7
Share
Udostępnij
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający m.in. dziesiątki haubic i 144 tys. pocisków do nich. Wartość pakietu to 800 mln USD. Dodatkowo zapowiedział wypłatę kolejnej transzy pomocy finansowej dla rządu w Kijowie w wysokości 500 mln USD i wezwał Kongres do udostępnienia kolejnych funduszy na pomoc dla Ukrainy.

"Dziś ogłaszam kolejne 800 milionów dolarów, by dodatkowo wzmocnić zdolność Ukrainy do walki na wschodzie (tego kraju) i w regionie Donbasu. Ten pakiet zawiera ciężką artylerię, dziesiątki haubic i 144 tys. sztuk amunicji do tych haubic. Zawiera też więcej dronów taktycznych" – powiedział amerykański prezydent w Białym Domu, tuż po spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Pakiet pomocy o tej samej wartości ogłoszony został w ubiegłym tygodniu; wówczas zawierał on 18 haubic holowanych 155 mm i 40 tys. sztuk amunicji. Pierwsze haubice dotarły do Europy w tym tygodniu i w środę Pentagon oznajmił, że rozpoczął szkolenie z ich obsługi.

Biden zaznaczył, że pakiet skrojony jest pod charakterystykę "kluczowej fazy" bitwy o Donbas i topografię regionu.

"Bitwa o Kijów była historycznym zwycięstwem dla Ukraińców (…). Teraz musimy przyspieszyć ten pakiet pomocy, by przygotować Ukrainę na rosyjską ofensywę w Donbasie. Ona będzie bardziej ograniczona, jeśli chodzi o geografię, ale nie jeśli chodzi o brutalność" – ocenił Biden.

Prezydent USA ogłosił też dodatkowe 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy finansowej dla ukraińskiego budżetu, a także wezwał amerykański Kongres do uchwalenia kolejnych funduszy dla Ukrainy, odnotowując, że udostępnione dotychczas w budżecie środki – 3,5 mld dolarów – są niemal na wyczerpaniu. Wartość ogłoszonej od początku rosyjskiej inwazji pomocy wojskowej to dotąd 3,4 mld.

Jednocześnie Biden zapewnił, że USA są gotowe i będą w stanie kontynuować pomoc dla Ukrainy przez długi czas. Dodał, że pytanie brzmi, czy utrzymana zostanie jedność Zachodu w tej sprawie.

"Jak na razie jest z tym dobrze" – dodał. "Wysyłamy jednoznaczny sygnał Putinowi: nigdy nie uda mu się zdominować i okupować całej Ukrainy. Nie pozwolimy mu na to" – zadeklarował.

Zaznaczył też, że USA pomagają w transferze uzbrojenia od innych sojuszników, choć nie zawsze mogą ogłaszać, co jest przekazywane.

Dodatkowo prezydent USA ogłosił w czwartek, że rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów. Ruch ten, wykonany w ślad za UE i Wielką Brytanią, ma na celu "pozbawienie Rosji dostępu do korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego" – podkreślił.

Biden ogłosił również powstanie nowego programu mającego ułatwić imigrację Ukraińców do USA i poszerzyć obecnie dostępne ścieżki.

"Da on wygodny sposób na bezpieczną legalną migrację z Europy do Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców, którzy mają w USA sponsora, np. rodzinę lub organizację pozarządową. Ten program będzie szybki i uproszczony" – zapewnił Biden.

Jednocześnie wyeliminowana ma zostać ścieżka migracji przez Meksyk, z której korzystała część Ukraińców starających się o azyl w USA. Administracja amerykańska zobowiązała się do przyjęcia 100 tys. uchodźców z Ukrainy. Biden powiedział w czwartek, że do kraju dotarło dotąd kilkadziesiąt tysięcy osób. Nowy program będzie dostępny od 25 kwietnia dla Ukraińców, którzy przebywali na Ukrainie co najmniej do 11 lutego br.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy