Reklama

Świat

Papież do Polaków: dziękuję wam za miłosierdzie wobec uchodźców z Ukrainy

Sylwia Wysocka / PAP
Dodano: 20.04.2022
62633_42241958_42241937
Share
Udostępnij
Papież Franciszek podziękował w środę Polakom za miłosierdzie wobec uchodźców z Ukrainy. "Niech Bóg wynagrodzi was za waszą dobroć" – powiedział podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra.

"Drodzy bracia i siostry, w niedzielę będziemy obchodzili Święto Miłosierdzia Bożego. Chrystus uczy nas, że człowiek nie tylko doświadcza Bożego miłosierdzia, ale także jest powołany, aby okazywał je swoim bliźnim" – podkreślił papież, zwracając się do Polaków.

"Szczególnie dziękuję wam za miłosierdzie wobec tak licznych uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce zastali otwarte drzwi i hojne serca. Niech Bóg wynagrodzi was za waszą dobroć. Z ufnością módlmy się do Chrystusa Miłosiernego także za osoby starsze, chore i doświadczone cierpieniem" – dodał.

"Niech Zmartwychwstały ożywi w nas nadzieję i ducha wiary" – mówił Franciszek.

Pozdrawiając pielgrzymów niemieckojęzycznych, zaznaczył: "Módlmy się o pokój i pocieszenie dla wszystkich rodzin, które cierpią z powodu wojen na świecie". Z kolei w słowie do grup mówiących po portugalsku apelował, by "nie poddawać się wobec zła i przemocy".

Tematem papieskiej katechezy był podeszły wiek, naznaczony w szczególny sposób przez słabość i cierpienie. Nawiązując do przykazania "Czcij ojca swego i matkę swoją” Franciszek mówił, że osoby starsze zasługują na cześć, wdzięczność i szacunek, by w ten sposób okazać im i odwzajemnić im miłość.

"Czcić ojca i matkę, czcić osoby starsze to uznać ich godność" – wskazał.

Czci brakuje – mówił – "kiedy słabość jest wytykana czy wręcz karana, tak jakby była winą; kiedy zagubienie i nieład stają się pretekstem do drwin i agresji". "To lekceważenie czy pogarda, które urągają osobom starszym, w rzeczywistości hańbią nas wszystkich" – podkreślił papież.

Ostrzegł zarazem, że pogarda "otwiera drogę do niewyobrażalnych wykroczeń".

„Młodzi ludzie, którzy podpalają koc bezdomnego – a to widzieliśmy – bo postrzegają go jako ludzki +odpad+, to wierzchołek góry lodowej, to znaczy pogardy dla życia, które, dalekie od powabu i popędów młodości, jawi się jako takie do odrzucenia" – oświadczył Franciszek.

Środowe spotkanie z kilkoma tysiącami wiernych było kolejnym w tych dniach znakiem powrotu do normalności. Była to pierwsza audiencja generalna na placu Świętego Piotra od początku pandemii ponad dwa lata temu. Poprzednia odbyła się w tym miejscu 26 lutego 2020 roku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy