Reklama

Świat

KE przeznacza kolejne 50 mln euro dla osób, które dotknęła wojna na Ukrainie

PAP
Dodano: 17.04.2022
62573_42220228_41909885
Share
Udostępnij
Komisja Europejska poinformowała w komunikacie zamieszczonym w niedzielę na jej stronach, że przeznacza kolejne 50 mln euro dla osób, które dotknęła inwazja Rosji na Ukrainę, w tym 45 mln euro na projekty humanitarne na samej Ukrainie i 5 mln euro dla uchodźców Mołdawii.
Do tej pory UE na pomoc dla Ukrainy przekazała 143 mln euro, docelowo ma zamiar zebrać fundusze rzędu 1 mld euro. Nowe fundusze, o których Komisja poinformowała w niedzielę, będą przed wszystkim przeznaczone na pilną pomoc medyczną, dostęp do wody pitnej, środki higieniczne, schronienia etc.
 
KE podkreśla w oświadczeniu, że dostęp do ludzi potrzebujących pomocy jest "utrudniany i niebezpieczny".
 
Komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz, cytowany w komunikacie, podkreślił, że ma nadzieję, iż nowe fundusze ułatwią przekazanie pomocy tym, którzy są w najbardziej niedostępnych okolicach.
 
Lenarczicz oskarżał już wcześniej Rosję o nierespektowanie prawa międzynarodowego i uniemożliwianie udzielania pomocy humanitarnej.
 
Wszystkie agencje pomocowe "mają trudności z dostaniem się do obleganych (przez wojska rosyjskie) miast" – przypomniał komisarz. Rosyjskie siły "nie realizują prawnych, międzynarodowych zobowiązań" dotyczących ochrony ludności cywilnej i pomocy dla niej – powiedział komisarz w niedawnym wywiadzie dla CNN.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy