Reklama

Świat

Rosja wydaliła w piątek 18 pracowników Delegatury Unii Europejskiej w Moskwie

PAP
Dodano: 15.04.2022
62547_42213032_42212312
Share
Udostępnij
Rosja uznała za personae non gratae 18 pracowników Delegatury Unii Europejskiej w Rosji w ramach akcji odwetowej – poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Rosyjskie MSZ zaznaczyło, że europejscy dyplomaci muszą wyjechać w najbliższym czasie.
Jednocześnie strona rosyjska oskarżyła Unię Europejską o "konsekwentne niszczenie tworzonej przez dziesięciolecia architektury stosunków dwustronnych".
 
Na początku kwietnia Unia Europejska wydaliła 19 dyplomatów z rosyjskiego przedstawicielstwa przy Unii Europejskiej. Jako powód podano, że prowadzili działalność niezgodną z ich statusem dyplomatycznym.
 
W dniu 23 marca szef polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych listę zidentyfikowanych 45 osób: oficerów rosyjskich służb specjalnych i ich współpracowników, którzy przebywając w Polsce korzystają ze statusu dyplomatycznego.
 
Szef ABW wniósł do MSZ o wydanie decyzji skutkujących pilnym opuszczeniem Polski przez wszystkie objęte wnioskiem osoby, które według opinii szafa agencji prowadziły działalność niezgodną z ich statusem dyplomatycznym.
 
W odpowiedzi na ten krok 8 kwietnia rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o uznaniu za osoby niepożądane na terenie Federacji Rosyjskiej 45 polskich dyplomatów.
 
W ciągu ostatnich tygodni decyzję o wydaleniu dyplomatów Rosji ogłosiły m.in. władze Francji, Niemiec, Danii, Szwecji, Norwegii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Litwy, Łotwy i Estonii.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy