Reklama

Świat

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego: Ukraina to miejsce zbrodni

PAP
Dodano: 13.04.2022
62494_42193854_42193839
Share
Udostępnij
Ukraina to miejsce zbrodni – oświadczył w środę prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Brytyjczyk Karim Khan podczas swojej wizyty w Buczy pod Kijowem. Zapowiedział też zbadanie miejsc zbrodni przez śledczych z MTK.
"Ukraina to miejsce zbrodni. Jesteśmy tutaj, ponieważ mamy powody, by sądzić, że popełniane są tu zbrodnie podlegające jurysdykcji Trybunału. Aby dotrzeć do prawdy, musimy przebić się przez mgłę wojny” – powiedział Khan.
 
Khan wyjaśnił, że do pracy przygotowuje się zespół kryminalistów MTK "abyśmy mogli oddzielić prawdę od fikcji". "Musimy zachować otwarty umysł i ufać dowodom – mówił – do walki musi zostać zaangażowane prawo po to, aby chronić cywilów”.
 
2 marca MTK, na wniosek 39 państw, w tym Polski, wszczął śledztwo w sprawie "zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa", które miały być popełnione na Ukrainie.
 
Trybunał ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły ustanawiający ten sąd Statut Rzymski. W 2016 r. ze Statutu Rzymskiego wycofała się Rosja. Ukraina również nie jest stroną Statutu Rzymskiego, jednak dwukrotnie zadeklarowała, że zaakceptuje jurysdykcję MTK w odniesieniu do zbrodni popełnionych na jej terytorium, jeśli Trybunał zdecyduje się je zbadać.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy