Reklama

Świat

Urzędnicy KE byli inwigilowani przy użyciu izraelskich programów szpiegowskich

PAP
Dodano: 11.04.2022
62346_11k6
Share
Udostępnij
Wysocy rangą urzędnicy Komisji Europejskiej byli inwigilowani przy użyciu izraelskich programów szpiegowskich – podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na źródła w instytucjach UE. Proceder miał trwać od lutego do września 2021 roku.

Wśród inwigilowanych urzędników miał być m.in. belgijski polityk Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości. Szpiegowano również czterech innych pracowników Komisji Europejskiej. Według Reutersa, władze KE miały dowiedzieć się o sprawie w listopadzie 2021 roku – do właścicieli iPhone'ów wysłano wówczas ostrzeżenia o "atakach sponsorowanych przez państwo".

Przedstawiciele KE byli inwigilowani za pomocą zaawansowanego oprogramowania ForcedEntry. Jest ono wykorzystywane przez izraelskiego dostawcę nadzoru cybernetycznego NSO Group i ma na celu wsparcie zagranicznych agencji wywiadowczych w zdalnym przejmowaniu kontroli nad urządzeniami typu iPhone.

NSO Group wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że nie jest odpowiedzialna za próby włamania, natomiast ataki opisane przez Reutersa "nie mogły zostać przeprowadzone przy pomocy narzędzi NSO".

Agencja Reutera nie zdołała ustalić, kto i w jakim celu użył izraelskiego oprogramowania szpiegowskiego przeciwko urzędnikom UE.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy