Reklama

Świat

Stoltenberg: członkowie NATO uzgodnili wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy

Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 07.04.2022
62184_7k8
Share
Udostępnij
Członkowie NATO zgodzili się wzmocnić wsparcie dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję i dostarczają temu krajowi szeroką gamę systemów uzbrojenia – powiedział szef NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO w czwartek w Brukseli przekazał również, że członkowie NATO uzgodnili, iż zrobią więcej, aby pomóc innym partnerom i wzmocnić ich zdolność do samoobrony, w tym Gruzji oraz Bośni i Hercegowinie.

Sojusznicy – jak mówił – potępili "przerażające morderstwa cywilów, które widzieliśmy w Buczy i innych miejscach niedawno wyzwolonych spod rosyjskiej kontroli". "Wszyscy odpowiedzialni za te okrucieństwa muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności" – zaznaczył.

Stoltenberg wskazał, że rozmowy na szczeblu szefów dyplomacji dotyczyły też wsparcia Ukrainy w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz dostarczenia sprzętu, który pomoże Ukrainie chronić się przed zagrożeniami chemicznymi i biologicznymi.

Poruszył też kwestię Chin. "Widzieliśmy, że Chiny nie chcą potępiać rosyjskiej agresji. Pekin przyłączył się do Moskwy, kwestionując prawo narodów do wyboru własnej drogi. To dla nas wszystkich poważne wyzwanie. A to sprawia, że jeszcze ważniejsze jest, abyśmy wspólnie bronili naszych wartości" – wskazał Stoltenberg.

Ministrowie omówili także dalsze postępowanie wobec Rosji. "Sankcje wprowadzone przez członków NATO i naszych partnerów są bezprecedensowe i niszczą machinę wojenną prezydenta Putina. Musimy kontynuować skoordynowaną presję, aby pomóc zakończyć tę bezsensowną wojnę" – zaznaczył sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy