Reklama

Świat

Watykan: papież ucałował flagę przywiezioną z Buczy; podziękował Polakom za życzliwość dla Ukraińców

Sylwia Wysocka/PAP
Dodano: 06.04.2022
62148_42127926_42127905
Share
Udostępnij
Papież Franciszek wyraził po raz kolejny uznanie dla Polaków za – jak mówił podczas audiencji generalnej – "niezwykłą i przykładną życzliwość dla naszych braci Ukraińców". W czasie środowej audiencji podkreślił, że wojna ukazała "bezsilność" ONZ. Papież ucałował ukraińską flagę przywiezioną z Buczy, miejsca masakry cywilów.
Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Bardzo dziękuję wam, że towarzyszyliście mi w modlitwie podczas mojej pielgrzymki na Maltę. W tym czasie Wielkiego Postu, który przygotowuje nas do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, okazaliście niezwykłą i przykładną życzliwość dla naszych braci Ukraińców, dla których otworzyliście serca i drzwi waszych domów".
 
"Dziękuję, dziękuję bardzo za to, co zrobiliście dla Ukraińców" – zaznaczył.
 
"Niech za tę waszą solidarną postawę Pan błogosławi waszej ojczyźnie i ukaże wam swoje oblicze" – dodał Franciszek.
 
W katechezie, podsumowującej jego niedawną podróż na Maltę, odniósł się do także do wojny na Ukrainie, która była jednym z głównych tematów jego wystąpień na wyspie.
 
"Podczas obecnej wojny na Ukrainie jesteśmy świadkami bezsilności Organizacji Narodów Zjednoczonych" – oświadczył papież.
 
Następnie ocenił: "Dziś mówi się często o geopolityce, ale niestety dominującą logiką jest ta strategia najpotężniejszych państw, by potwierdzić własne interesy rozszerzając strefę wpływów ekonomicznych, ideologicznych i militarnych; widzimy to na wojnie".
 
Franciszek rozwinął ukraińską flagę mówiąc, że otrzymał ją we wtorek z Buczy; miejsca masakry cywilów. Ucałował ją.
 
"To flaga z wojny, z tego umęczonego miasta" – wyjaśnił.
 
Podkreślił też: "Najnowsze informacje o wojnie na Ukrainie zamiast przynosić ulgę i nadzieję, świadczą o nowych okrucieństwach, takich jak masakra w Buczy. To coraz bardziej straszliwe okrucieństwa, dokonane także na cywilach, bezbronnych kobietach i dzieciach".
 
"To ofiary, których niewinna krew woła do nieba i błaga: niech zakończy się ta wojna, niech zamilknie broń, niech przestanie się siać śmierć i zniszczenie" – mówił papież.
 
Podeszły do niego ukraińskie dzieci. Franciszek powiedział: "Te dzieci musiały uciekać".
 
"Oto jeden z owoców wojny. Nie zapominajmy o tym i nie zapominajmy o narodzie ukraińskim"- wezwał.
 
Papież wręczył dzieciom prezenty: czekoladowe jajka wielkanocne.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy