Reklama

Świat

Szefowa KE: UE powołała wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z Ukrainą do gromadzenia dowodów zbrodni wojennych

Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 04.04.2022
62096_4k3
Share
Udostępnij
UE powołała wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z Ukrainą w celu gromadzenia dowodów i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości – poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

„Dzisiejszego popołudnia rozmawiałam z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o straszliwych morderstwach, które zostały odkryte w Buczy i innych obszarach, z których niedawno wyjechały wojska rosyjskie. Przekazałam mu moje kondolencje i zapewniłam o pełnym wsparciu Komisji Europejskiej w tych strasznych czasach. Wstrząsające obrazy nie mogą i nie pozostaną bez odpowiedzi. Sprawcy tych haniebnych zbrodni nie mogą pozostać bezkarni" – przekazała von der Leyen.

Dodała, że UE powołała wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy z Ukrainą w celu gromadzenia dowodów i prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

"UE jest gotowa wzmocnić te wysiłki, wysyłając w teren zespoły dochodzeniowe w celu wsparcia ukraińskiej prokuratury. Eurojust i Europol są gotowe do pomocy. Konieczna jest globalna reakcja. Trwają rozmowy między Eurojustem a Międzynarodowym Trybunałem Karnym w sprawie połączenia sił i włączenia Trybunału do Wspólnego Zespołu Śledczego. Takie skoordynowane podejście ze strony władz Ukrainy, UE, jej państw członkowskich i agencji oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego pozwoli na gromadzenie, analizę i przetwarzanie dowodów w możliwie najbardziej kompletny i skuteczny sposób" – wyjaśniła.

Dodała, że zleciła komisarzowi ds. sprawiedliwości Didierowi Reyndersowi podjęcie działań i nawiązanie kontaktu z ukraińskim prokuratorem generalnym. "Komisja zapewni wszelkie niezbędne wsparcie techniczne i finansowe we wszystkich dochodzeniach prowadzonych przez UE” – powiedziała.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy