Reklama

Świat

Zełenski: Wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania

PAP
Dodano: 31.03.2022
61784_31m1
Share
Udostępnij
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środowym, wieczornym posłaniu do narodu, że zabiega o dostawy broni dla kraju, ponieważ "wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania". Poinformował, że wyróżnił odznaczeniami 122 obrońców Ukrainy.

Zełenski podkreślił, że Ukraińcy będą bronić każdej piędzi swego kraju. "Nie oddamy niczego. Będziemy walczyć o każdy metr naszego terytorium" – dodał.

Poinformował, że prowadzone są nadal rozmowy pokojowe z Rosją, ale na razie "są to tylko słowa, nic konkretnego". Odnosząc się do informacji strony rosyjskiej o wycofywaniu części wojsk spod Kijowa prezydent powiedział, że Kijów nie wierzy w takie zapewnienia. "Nie wierzymy nikomu, w żadne piękne słowa".

Siły ukraińskie przygotowują się w rejonie Donbasu, na nowe ataki Rosjan, którzy przegrupowują swoje wojska w tym regionie – poinformował.

Przypomniał, że wcześniej w środę rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem. "Podziękowałem mu za nowym pakiet pomocowy dla Ukrainy" – dodał. Biden zapowiedział, że Waszyngton przekaże 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy dla budżetu Ukrainy.

"Powiedziałem prezydentowi, że wsparcie USA ma dla Ukrainy zasadnicze znaczenie (…). Jeśli walczymy razem (z sojusznikami) o demokrację, to możemy żądać pomocy w postaci uzbrojenia" – powiedział prezydent.

Rozmowa Zełenskiego z Bidenem dotyczyła też m.in. dalszego dozbrajania Ukrainy. „O tym samym rozmawiałem też  z Norwegią, prosiłem też o pomoc w postaci sankcji na Rosję" – dodał Zełenski i podkreślił, że "wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania".

Prezydent wystąpił wcześniej w środę przed norweskim parlamentem. Zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi też ryzyko dla granicy Norwegii z Rosją. Zaapelował do władz w Oslo o kolejne dostawy broni i wezwał Norwegię do przyjęcia kolejnych sankcji wobec Moskwy.

Ministerstwo obrony Norwegii poinformowało, że przekazało Ukrainie dodatkowe 2 tys. granatników przeciwpancernych M72 w ramach drugiej tury pomocy wojskowej.

Rozmawiałem też dzisiaj z następcą tronu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, księciem Mohammadem Ibn Zajedem, o bezpieczeństwie żywności i podziękowałem za pomoc humanitarną oraz wsparcie na forum ONZ – powiedział Zełenski. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy