Reklama

Świat

Republika Czeska wydaliła jednego pracownika dyplomatycznego ambasady Rosji

Piotr Górecki/PAP
Dodano: 29.03.2022
61755_42058087_42057995
Share
Udostępnij
Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało we wtorek o wydaleniu jednego pracownika dyplomatycznego ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze. Został uznany za osobę niepożądaną i musi opuścić Czechy w ciągu 72 godzin.
W komunikacie zamieszczonym na Twitterze resort spraw zagranicznych stwierdził, że Czechy wspólnie z sojusznikami ograniczają obecność wywiadu rosyjskiego w Unii Europejskiej.
 
Nazwiska i rangi wydalonego pracownika placówki nie podano. Według czeskich mediów wydalono kluczowa osobę z rosyjskiego personelu – zastępcę ambasadora.
 
Według dziennikarskich źródeł czeski resort dyplomacji oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo miały określić dyplomatę jako osobę, która spotyka się z przedstawicielami rosyjskich służb specjalnych i szkodzi stosunkom czesko-rosyjskim. Zdaniem mediów należy się spodziewać, że Rosja w odwecie wydali czeskiego dyplomatę tej samej rangi.
 
W marcu br. dziesięciu pracowników ambasady rosyjskiej zostało wydalonych z krajów bałtyckich, na co Rosja odpowiedziała tym samym. Bułgaria wydaliła dziesięciu rosyjskich dyplomatów, a z Polski wyjechało 45 wydalonych pracowników ambasady Rosji. Wiosną 2021 r. po stwierdzeniu, że zamachu w składzie amunicji w Vrbieticach na Morawach w 2014 r. mogli dokonać oficerowi GRU, Praga wydaliła 18 dyplomatów.
 
We wtorek podano, że Belgia wyrzuci pod zarzutem szpiegostwa 21 rosyjskich dyplomatów, Holandia 17, a Irlandia – czterech.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy