Reklama

Świat

Zełenski we francuskim parlamencie: wartości ważniejsze niż zyski, francuskie firmy muszą opuścić rosyjski rynek

Katarzyna Stańko / PAP
Dodano: 23.03.2022
61425_23m12
Share
Udostępnij
Francuskie firmy muszą opuścić rosyjski rynek, Auchan, Leroy Merlin, Renault muszą przestać być sponsorami machiny wojennej Rosji, muszą przestać finansować morderstwa kobiet i dzieci – mówił w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przed francuskim parlamentem. Wartości są ważniejsze niż zyski – podkreślił.

"Tego, co dzieje się na Ukrainie Europa nie widziała od 80 lat, w rosyjskich atakach na Ukrainie giną ocaleni z Holokaustu” – mówił Zełenski.

"Rosjanie wszystko palą” – podkreślił prezydent Ukrainy, opisując zbrodnie wojenne popełnione przez armię rosyjską na Ukrainie, która nie rozróżnia żołnierzy i cywilów, „niszczy wszystko w kraju i niesie terror” – podkreślił Zełenski, który został powitany aplauzem przez parlamentarzystów.

Zełenski na początku swojego wystąpienia przywołał bombardowanie 9 marca szpitala pediatrycznego i szpitala położniczego w Mariupolu. "Były kobiety przygotowujące się do porodu. Jedna kobieta straciła dziecko, a druga doznała urazu w miednicy, inna straciła życie” – – opisywał prezydent.

"Ruiny Mariupola są jak ruiny Verdun w czasie I wojny światowej” – stwierdził Zełenski, prosząc w czasie swojego przemówienia deputowanych i senatorów o powstanie i uczczenie minutą ciszy tysięcy Ukraińców i Ukrainek, którzy polegli w wojnie.

"Wiecie, czym jest wolność, równość, braterstwo; potrzebujemy pomocy, by wolność nie przegrała” – apelował Zełenski. „Oczekujemy od Francji, od waszego kierownictwa przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy” – dodał.

"Jesteśmy bardzo wdzięczni za wysiłki prezydenta Macrona, który wykazał się prawdziwym przywództwem” – zapewnił prezydent Ukrainy, wielokrotnie odwołując się do francuskich wartości Republiki: wolności, równości i braterstwa.

Zełenski zdecydowanie domagał się w czasie przemówienia, aby francuskie firmy opuściły rosyjski rynek, wymieniając: sieci Auchan i Leroy Merlin oraz koncern Renault. „Oni muszą przestać sponsorować rosyjską wojnę. Życie ludzkie jest ważniejsze niż zyski” – podkreślił prezydent.

"Więcej broni, więcej sankcji" – mówił prezydent Ukrainy. "Musimy naciskać razem, aby zmusić Rosję do zawarcia pokoju” – nalegał, apelując o dostawy broni z państw europejskich oraz o więcej sankcji gospodarczych wobec Rosji.

"To dla nas zaszczyt powitać pana w Zgromadzeniu Narodowym” – zapewnił przewodniczący izby niższej Richard Ferrand . "Francja potępia te czyny i wzywamy Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego (…) Zawsze pozostajemy po waszej stronie” – dodał Ferrand.

Przewodniczący Senatu Gerard Larcher zapewnił, że Ukraina jest częścią rodziny europejskich państw. Larcher oddał hołd "bohaterstwu i determinacji” Ukraińców i Ukrainy, która jest "celem agresji, której nic nie może usprawiedliwić”. Larcher potępił również "mordercze szaleństwo władz rosyjskich”, "łamiących wszelkie zasady, którymi kieruje się społeczność międzynarodowa".

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy