Reklama

Świat

ONZ: już ponad 3,3 mln osób uciekło przed wojna z Ukrainy

PAP
Dodano: 19.03.2022
61280_19m20
Share
Udostępnij
Już ponad 3,3 mln osób uciekło przed wojna z Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj – poinformowało w sobotę biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Niemal 6,5 mln w Ukrainie jest wewnętrznie przesiedlonych.

"Ludzie wciąż uciekają z powodu strachu przed bombami, nalotami i ostrzałem na oślep" – mówił szef UNHCR Filippo Grandi. "Pomoc jest kluczowa, ale nie możemy zapobiec panującemu (wśród ludności cywilnej) strachowi. Jedynie zakończenie tej wojny może położyć temu kres" – stwierdził.

Jak informowała agencja AFP, około 90 proc. uchodźców to kobiety i dzieci. Mężczyźni w wieku 18 – 60 lat mogą być powoływani do wojska – informowano.

Według wstępnych analiz tej oenzetowskiej instytucji szacowano, że z powodu konfliktu na Ukrainie kraj opuścić może około 4 mln osób, jednak w zeszłym tygodniu organizacja zrewidowała swoją ocenę, ostrzegając, że liczba ta może być większa.

UNHCR informowało, że sześciu na 10 uciekających z Ukrainy udaje się do Polski, gdzie jak podaje instytucja, znalazło się już ponad 2 mln uchodźców. Ukraińcy uciekają również do innych sąsiednich państw – na Słowację, Węgry, do Rumunii i Mołdawii. Także około 50 tys. osób zbiegło do Rosji, a niewiele ponad 2,5 tys. na Białoruś – dodano.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy