Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Światowe media piszą o pokazie solidarności ze strony trzech premierów w Kijowie

A A A
PAP

Dodano: 16-03-2022

Fot. PAP/Andrzej Lange

Fot. PAP/Andrzej Lange

Światowe media, komentując wtorkową wizytę premierów Polski, Słowenii i Czech w Kijowie, piszą o odwadze i solidarności tych polityków oraz o ryzyku wiążącym się z taką podróżą. Podkreślana jest też historyczna waga tego wydarzenia. Niektóre media podkreślają, że Polska słusznie przez lata ostrzegała Europę przed rosyjską agresją, ale jej głos nie został wówczas wysłuchany.

Niemal w każdym artykule światowej prasy na temat podróży Mateusza Morawieckiego, Janeza Janszy i Petra Fiali cytowany jest tweet polskiego premiera, w którym pisze on o historycznej wadze wizyty w Kijowie.

"Symbolika jest potężna. Czesi i Polacy byli podporządkowani ZSRR i żyli pod komunistycznymi rządami przez dekady. Teraz rośnie obawa przed tym, że prezydent (Rosji) Władimir Putin spróbuje cofnąć czas o ponad 30 lat i odzyskać utraconą radziecką strefę wpływów" - pisze "New York Times".
Reklama

CNN podkreśla, że Morawiecki położył nacisk na obronę Ukrainy, także dlatego, że - jak wskazał - Ukraińcy walczą "nie tylko o własną wolność i bezpieczeństwo, ale także za nas". Stacja wskazuje też, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził zaufanie do Polski, Czech i Słowenii.

"Time" wskazuje na symboliczne znaczenie obecności Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie i wskazuje w tym kontekście na cytowane przez Morawieckiego słowa wygłoszone w Tbilisi w 2008 roku przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego: "Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze kraje bałtyckie, a potem może przyjdzie czas na mój kraj, na Polskę".

Portal Politico, podobnie jak wiele innych mediów, zwraca uwagę, że do wizyty w Kijowie doszło w czasie, gdy siły rosyjskie są u progu miasta i prowadzą jego ostrzał.

O podróży premierów w kontekście pokazu europejskiej jedności pisze agencja Bloomberg, a "Washington Post" podkreśla odwagę, jaką wykazali się przywódcy Polski, Czech i Słowenii, udając się do atakowanego Kijowa.

Niemiecki dziennik "Die Welt" skupia się na przedstawionym przez Jarosława Kaczyńskiego pomyśle utworzenia misji pokojowej NATO. Cytuje też wtorkową wypowiedź lidera chadeckiej CDU Friedricha Merza o tym, że jego partia z "największym szacunkiem obserwuje działanie polityków, którzy ponoszą także osobiste ryzyko, aby podkreślić solidarność nie tylko trzech krajów, ale i całej UE". Zapytany, czy jego zdaniem podobny krok podejmie kanclerz Niemiec Olaf Scholz, podkreślił, że taka podróż "z pewnością mogłaby być wzorem do naśladowania również dla innych".
Reklama

W oddzielnym komentarzu "Die Welt" przyznaje, że "(kraje) Europy Wschodniej ostatecznie miały rację w swoim sceptycyzmie wobec Rosji". "Od lat 90. państwa, które kiedyś żyły zdominowane przez ZSRR, ostrzegały przed odradzającą się Rosją i były (za to) wyśmiewane przez wielu na Zachodzie. Nawet po wojnie (na Ukrainie - PAP) w 2014 roku w szczególności Niemcy nadal arogancko zaprzeczały, jakoby ich zależność energetyczna od Rosji mogła pewnego dnia stać się problemem" - wskazuje gazeta.

"Fakt, że premierzy (krajów) Europy wschodniej podróżują teraz (do Kijowa) również w imieniu UE, powinien zatem symbolizować również to, że UE ufa Europejczykom z Europy wschodniej i może powierzyć im większą liczbę zadań kierowniczych w przyszłości w zakresie przedefiniowania stosunków Europy z Rosją" - komentuje "Die Welt". W ocenie dziennika podróż do Kijowa wymagała odwagi, a taki wyraz solidarności jest ważny dla morale Ukraińców.

"Bild" swój artykuł o podróży premierów tytułuje "Europa w najlepszym wydaniu" i również przypomina o ostrzeżeniach państw wschodniej części Europy w sprawie "zagrożeń dla kontynentu ze Wschodu". "(Byłe) państwa satelickie sowieckiego imperium nie zapomniały, że tylko jedność, siła i odwaga mogą zapewnić pokój" - komentuje.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zwraca uwagę, że pomimo nakładania sankcji, dostarczania broni i głośnych słów sprzeciwu wobec wojny na Ukrainie zachodni politycy fizycznie pozostają poza granicami Ukrainy. Podróż premierów Polski, Czech i Słowenii "FAZ" ocenia jako wyjątkowe wydarzenie historyczne.
Reklama

Według "Sueddeutsche Zeitung" wizyta przywódców w Kijowie to "niezwykła deklaracja" przypadająca na czas, "gdy w dyplomacji widać postępy w dążeniu do zakończenia konfliktu".

Brytyjski "Guardian" cytuje tweet Morawieckiego: "To tutaj, w targanym wojną Kijowie, tworzy się historia. To tutaj wolność walczy ze światem tyranii. To tutaj przyszłość wszystkich nas została rzucona na szalę. UE wspiera Ukrainę, która może liczyć na pomoc swoich przyjaciół – taką wiadomość przywieźliśmy dziś do Kijowa".

Z kolei "Independent" cytuje słowa premiera z jego wpisu na Facebooku: "W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia. Bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii".

"Daily Express" pyta, co mogłoby się zdarzyć, gdyby premierzy zostali zaatakowani w Kijowie. Podkreśla, że Polska, Czechy i Słowenia są członkami NATO, więc ewentualny akt agresji wobec szefów rządów tych państw mógłby oznaczać uruchomienie artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, który dotyczy zobowiązania sojuszników do wspólnej obrony.

BBC zauważa, że wszyscy trzej przywódcy w ostatnich tygodniach głośno opowiadali się za udzieleniem pomocy Ukrainie. Zauważa, że według Brukseli politycy nie dostali mandatu od Unii Europejskiej, ale unijni przywódcy wiedzieli o planowanej podróży. Jak podaje BBC, pomysł złożenia wizyty w Kijowie wyszedł od Polski.
Reklama

Kolumbijskie W Radio ocenia, że celem podróży polityków do Kijowa było potwierdzenie poparcia dla suwerenności Ukrainy.

O podróży informują też w Hiszpanii sieć telewizyjna RTVE i agencja EFE, a dziennik "El Pais" pisze o przywódcach, którzy "przeciwstawiają się oblężeniu Kijowa, aby udzielić poparcia Zełenskiemu". Jednocześnie podaje, że od działań Polski, Czech i Słowenii "dystansuje się", a nawet "odcina", UE. Gazeta ostrzega, że taka podróż może przynieść "nieprzewidywalne konsekwencje dla Europy, zwłaszcza że trzy uczestniczące w niej państwa należą do NATO".

Dziennik "El Mundo" w środowym artykule wstępnym nazywa wizytę premierów w Kijowie "godnym pochwały gestem".

W ocenie portugalskiej telewizji SIC wizyta w Kijowie jest podobna do nieoczekiwanego pojawienia się byłego prezydenta Francji Francois Mitterranda na ulicach oblężonego Sarajewa w 1992 r. podczas wojny w byłej Jugosławii. Stacja wskazała, że tak jak tamta wizyta przeszła do historii jako gest solidarności z mieszkańcami stolicy Bośni i Hercegowiny, tak wtorkowa podróż trzech premierów do Kijowa stanie się ważnym wydarzeniem w historii konfliktu na Ukrainie.

Tytułem "Europa w Kijowie" opatrzył włoski dziennik "La Repubblica" relację z wizyty premierów w Kijowie. Według gazety pociąg, którym podróżowali, "rzucił wyzwanie oblężeniu" stolicy Ukrainy. "W podróży trzech premierów jest cała desperacja tych, którzy, patrząc na ukraińskie męczeństwo, chcieliby zrobić więcej, ale są świadomi, że mają związane ręce przez decyzje Zachodu, by nie angażować się bezpośrednio w zbrojną konfrontację z Moskwą" - pisze gazeta.
Reklama

Francuski dziennik "Le Figaro" wskazuje, że wizyta szefów rządów jest jednocześnie symboliczna i konkretna.

O solidarności przywódców Polski, Czech i Słowenii pisze także szwedzki "Dagens Nyheter","Helsingin Sanomat", największy dziennik Finlandii, wskazuje, że "niebezpieczna podróż do Kijowa premierów trzech (krajów) UE może zahamować Władimira Putina, przynajmniej na chwilę".

O "niespodziewanej wizycie" i "pokazie solidarności" pisze także portal Euractiv. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2023-03-30 13:48
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2023-01-24
USD 4,3341 +0,23%
EUR 4,7073 -0,24%
CHF 4,7014 -0,22%
GBP 5,3443 -0,38%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Zełenski zwrócił się do G7 o 50 mld dolarów na załatanie budżetu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił...

Wicepremier Ukrainy: kobiety były gwałcone godzinami, a potem zabijane

Rosja popełniła na Ukrainie "prawie wszystkie...

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.