Reklama

Świat

KE: widzimy “oznaki” możliwego użycia przez Rosję na Ukrainie broni chemicznej lub biologicznej

PAP
Dodano: 14.03.2022
61109_41910811_41557602
Share
Udostępnij
Unia Europejska odnotowuje "oznaki" możliwego użycia przez Rosję w wojnie na Ukrainie broni chemicznej lub biologicznej i wzywa do powstrzymania eskalacji działań wojennych oraz wykorzystywania zakazanej broni – powiedział w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.
"Jeśli będzie użyta broń chemiczna, to będzie bardzo źle. Doszły do nas informacje, dotyczące możliwego przeprowadzenia przez rosyjskie siły okupacyjne na Ukrainie ataku bronią chemiczną" – poinformował rzecznik KE.
 
Uważa on, że te oznaki są oparte na fakcie, iż rosyjscy oficjele rozpowszechniają informacje o "tzw. laboratorium biochemicznym i innych bzdurach, co jest absolutną nieprawdą". "UE jest gotowa na każdy scenariusz, lecz nie spekulujmy i skoncentrujmy się na wysiłkach, aby powstrzymać agresję przeciwko Ukraińcom i Ukrainie, wycofać rosyjskie oddziały i znaleźć rozwiązanie tego kryzysu w drodze negocjacji, a nie przy użyciu siły i broni, zakazanej broni" – dodał Stano.
 
"Do tej pory widzieliśmy nieodpowiedzialne działanie na ukraińskim terytorium", które polega nie tylko na ostrzale infrastruktury cywilnej, ale także na ostrzale elektrowni atomowych – powiedział rzecznik KE. To bardzo niebezpieczne i społeczność międzynarodowa reaguje tak, aby zrobić wszystko co możliwe, by powstrzymać rosyjską machinę okupacyjną przed dalszymi atakami, w tym przed użyciem zakazanej broni – podkreślił.
 
Stano potępił także atak na Międzynarodowe Centrum Szkolenia Misji Pokojowych w Jaworowie. "Potępiamy ten atak tak samo, jak potępiamy wszystkie inne ataki na Ukrainie" – dodał. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy