Reklama

Świat

Wiceprezydent USA: atak przeciwko jednemu członkowie NATO jest atakiem przeciwko wszystkim

PAP
Dodano: 11.03.2022
60995_11m9
Share
Udostępnij
Potwierdzam pełne zaangażowanie Ameryki na rzecz artykułu 5 Traktatu północnoatlantyckiego, mówiącego o tym, że atak przeciw jednemu członkowi NATO jest atakiem przeciw wszystkim – powiedziała w piątek podczas wizyty w Bukareszcie wiceprezydent USA Kamala Harris.

Harris przybyła w piątek do Bukaresztu, by rozmawiać z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem o sytuacji bezpieczeństwa związanej z rosyjską inwazję na Ukrainę oraz zapewnieniu pomocy humanitarnej uchodźcom.

"Dziękujemy Rumunom za pomoc, odwagę i przyjmowanie uchodźców" z Ukrainy – oświadczyła w Bukareszcie wiceprezydent USA. Dodała z naciskiem, że obieranie przez Rosjan za cel ludności cywilnej jest zbrodnią wojenną.

Wobec ataku Rosji na Ukrainę USA starają się od początku aktywnie prowadzić dyplomację. Ale ze wszystkiego, co wiemy wynika, że Putin nie jest zainteresowany dyplomacją. Środki, jakie stosuje to kłamstwa, dezinformacja i akty agresji – dodała.

Podkreśliła, że konieczne jest wyciągnięcie jak najpoważniejszych konsekwencji wobec Moskwy. Wprowadziliśmy "historyczne sankcje", ale będą następne retorsje za to, co robią Rosjanie na rozkaz Putina – zaznaczyła Harris.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Harris Iohannis powiedział: "Rozmawialiśmy z wiceprezydent o konieczności wzmocnienia obecność i sił NATO w Rumunii.(…) Należy fundamentalnie przemyśleć podejście NATO" do wschodniej flanki Sojuszu.

Podkreślił, że rozmawiając z wiceprezydent USA zwrócił uwagę, iż grupa bojowa NATO w Rumunii musi "jak najszybciej stać się w pełni operacyjna". Dodał, że zwiększy to znacząco bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego.

"Wraz z naszym najważniejszym partnerem strategicznym, będziemy bronić każdej piędzi ziemi NATO" – dodał. Iohannis wyraził przekonanie, że artykuł 5 Traktatu północnoatlantyckiego nie jest martwym przepisem. "Artykuł 5 jest istotą funkcjonowania NATO" – ocenił prezydent.

Ionannis przypomniał, że sankcje na Rosję są przedmiotem konsultacji USA i UE oraz zapewnił, że nadal będą prowadzone rozmowy o kolejnych formach nacisku i karach w związku z agresją na Ukrainę.

Przed Bukaresztem Harris odwiedziła Warszawę. Administracja USA zapowiedziała przed jej wylotem do Europy, że celem jej wizyt Harris w Polsce i Rumunii będzie ustalenie dalszych kroków w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, sankcji przeciwko Rosji oraz pomocy dla Ukrainy. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy