Reklama

Świat

KE przekazała 300 mln euro nadzwyczajnej pomocy dla Ukrainy

PAP
Dodano: 11.03.2022
60993_11m7
Share
Udostępnij
Komisja Europejska przekazała w piątek Ukrainie 300 mln euro w ramach nadzwyczajnej pomocy makrofinansowej. Jak wyjaśniono, wypłacie tych środków nadano szybką ścieżkę, by pomóc Ukrainie zwiększyć makroekonomiczną stabilność „w kontekście niesprowokowanej i nieuzasadnionej inwazji Rosji”.

W wydanym oświadczeniu poinformowano, że jest to początkowa część pierwszej transzy pomocy w wysokości 600 milionów euro w ramach nowego programu kryzysowego o wartości 1,2 miliarda euro.

Dalsza wypłata 300 mln euro ma nastąpić w przyszłym tygodniu. „Program to konkretny dowód niezachwianego wsparcia UE dla Ukrainy” – zaznaczono.

Pozostała kwota 600 milionów euro zostanie wypłacona w tym roku.

KE wyjaśniła, że równolegle z realizacją programu pomocy makrofinansowej, przygotowuje dodatkowy plan, by wesprzeć Ukrainę w perspektywie długoterminowej.

Przypomniano, że w ostatnich latach pomoc unijna dla tego kraju była znaczna. Od 2014 roku UE i europejskie instytucje finansowe przekazały ponad 17 miliardów euro.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłaszając pierwszy pakiet 300 mln euro pomocy oświadczyła: „Autokrata bez skrupułów próbuje pogrążyć wolny i suwerenny kraj w katastrofie. Nieuzasadniona wojna Putina wywiera nie tylko brutalną militarną presję na Ukrainę i jej odważny naród, ale także ekonomiczną. Europa stoi twardo u ich (Ukraińców) boku”. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy