Reklama

Świat

Morawiecki: jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich

Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski/PAP
Dodano: 11.03.2022
60980_41882702_41882648
Share
Udostępnij
Jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek na briefingu w trakcie nieformalnego szczytu UE.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w czwartek przywódcom UE na szczycie odbywającym się w Wersalu, że Unia Europejska powinna przestać wykorzystywać rosyjskie paliwa kopalne do 2027 r.; w połowie maja Komisja zaproponuje plan, jak to zrobić.
 
Morawiecki zapytany na briefingu o tę wypowiedź stwierdził, że "to jest najlepsze potwierdzenie, że dyskusja dotycząca najtrudniejszych elementów pakietu sankcyjnego była konstruktywna".
 
"Jasne zobowiązanie do przedstawienia planu w maju, czyli bardzo konkretna data, dotycząca tego, że nawet te państwa, które popełniły strategiczny błąd, nie rozpoznały tego szantażu, który się zbliżał ze strony Rosji, nawet one będą musiały przedstawić plan odejścia od gazu, od ropy (z Rosji). My ten plan będziemy obserwować, będziemy skrupulatnie tego planu przestrzegać jako UE" – powiedział szef rządu.
 
Stwierdził, że jest wielka determinacja, żeby uniezależnić się od surowców rosyjskich.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy