Reklama

Świat

Kanclerz Austrii: apeluję do Putina o zatrzymanie wojny i utworzenie korytarzy humanitarnych

Mateusz Mikowski, Rafał Białkowski / PAP
Dodano: 09.03.2022
60880_9m1
Share
Udostępnij
O zatrzymanie wojny na Ukrainie i utworzenie korytarzy humanitarnych dla mieszkańców tego kraju zaapelował w środę do Władimira Putina kanclerz Austrii Karl Nehammer. Zapowiedział tez gotowość do zaostrzenia sankcji nałożonych na Rosję.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przebywa w środę z wizytą w Wiedniu, gdzie spotkał się m.in. z kanclerzem Austrii. Karl Nehammer podczas konferencji prasowej po tym spotkaniu podziękował Polsce za pomoc Ukraińcom. "Polska i Polacy robią teraz bardzo dużo w zakresie humanitarnym. Milion uchodźców z Ukrainy znajdują pomoc w Polsce. Bardzo za to dziękuję" – powiedział.

Dodał, że Austria oferuje pomoc w przyjęciu pewnej części uchodźców.

Nehammer poinformował, że "Unia Europejska zrobi wszystko, co tylko możliwe w zakresie środków cywilnych, aby pomóc Ukrainie". "Stąd sankcje, stąd gotowość do tego, aby te sankcje były jeszcze surowsze tak długo, jak ta wojna trwa" – mówił.

Zaapelował także do prezydenta Rosji o zatrzymanie działań wojennych. "Chciałbym zaapelować, bo można zatrzymać tę wojnę w dowolnym momencie. To może zrobić prezydent Władimir Putin. Powinien skorzystać z tej możliwości (…) chodzi o to żeby zakończyć ogromne ludzkie cierpienie" – stwierdził.

Jak dodał, Putin powinien zapewnić korytarze humanitarne Ukraińcom. To jest obowiązek. Stąd apeluję do Federacji Rosyjskiej, aby to zrealizować" – oświadczył kanclerz.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy