Reklama

Świat

Szef MSZ Turcji: ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji spotkają się w czwartek w Antalyi

PAP
Dodano: 07.03.2022
60807_7m2
Share
Udostępnij
Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji, Dmytro Kułeba i Siergiej Ławrow, spotkają się w czwartek w tureckiej Antalyi – ogłosił w poniedziałek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu.

Szef tureckiej dyplomacji dodał, że do spotkania dojdzie w ramach odbywającego się w Antalyi forum dyplomatycznego i że będzie obecny podczas spotkania Kułeby z Ławrowem.

"Spotkanie odbędzie się w formacie rozmów trójstronnych" – przekazał Cavusoglu, cytowany przez turecką agencją Anatolia. Mam nadzieję, że będzie to "punkt zwrotny" i "ważny krok" w kierunku stabilizacji i pokoju – dodał. Podkreślił, że Turcja będzie "kontynuowała wysiłki na rzecz trwałego pokoju".

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w niedzielę, by ten ogłosił zawieszenie broni na Ukrainie, otworzył korytarze humanitarne i podpisał porozumienie pokojowe.

Erdogan już wcześniej uznał inwazję Rosji na Ukrainę za działanie "sprzeczne z prawem międzynarodowym i silny cios dla pokoju i stabilności w regionie", a także wyraził wsparcie Turcji w walce Ukrainy o jej integralność terytorialną.

Jeszcze przed rosyjskim atakiem Ankara kilkakrotnie oferowała, że może pośredniczyć w rozmowach między Kijowem a Moskwą.

AFP pisze, że rzeczniczka prasowa rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa potwierdziła spotkanie Ławrowa z Kułebą w informacji zamieszczonej w komunikatorze Telegram.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy