Reklama

Świat

Pentagon: rosyjskie wojska poczyniły postępy pod Charkowem i na południu, wstrzymane pod Kijowem

Oskar Górzyński/PAP
Dodano: 03.03.2022
60627_41802821_41801661
Share
Udostępnij
W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zbliżyły się do Chrakowa i dokonały postępów na południu kraju, zaś ofensywa na Kijów została wstrzymana – poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, do inwazji Rosja użyła już ok. 90 proc. wojsk zgromadzonych wokół Ukrainy.
Oficjel dodał, że od początku napaści Rosja wystrzeliła ponad 480 rakiet różnego rodzaju, z czego ok. 70 zostało wystrzelonych z terytorium Białorusi; większość wystrzelono z terytorium Ukrainy.
 
Według Pentagonu, mimo użycia 90 proc. z ponad 150 tys. sił rozmieszczonych wokół Ukrainy jak dotąd nie ma wskazań, by Rosja sprowadzała posiłki. Nie ma też potwierdzenia, by do walki dołączyły wojska białoruskie.
 
Oficjel ocenił, że rosyjskie wojska poczyniły postępy na północnym wschodzie i są "tuż pod Charkowem", a także na południu. Potwierdził również, że znajdujący się pod intensywnym ostrzałem Mariupol nad Morzem Azowskim wciąż jest pod kontrolą Ukrainy. Zaznaczył jednak, że miasto jest okrążone przez wojska rosyjskie.
 
Oficjel stwierdził, że mimo doniesień o zajęciu Chersonia na południowej Ukrainie przy granicy z Krymem, USA nie są jeszcze gotowe, by oświadczyć, że miasto jest w rękach Rosjan.
 
Mimo doniesień – w tym ze strony samego mera miasta – Pentagon nie potwierdził informacji o zajęciu przez Rosję Chersonia przy granicy z Krymem, dodając że są wskazania o wciąż trwających tam walkach.
 
Prowadzący konferencję ocenił, że Rosjanie mogą chcieć ruszyć dalej na północny zachód, na Mikołajów, by później mieć możliwość ofensywy lądowej na Odessę, która może być również zaatakowana od morza.
 
Przedstawiciel resortu podkreślił, że rosyjskie siły na południu nie zmagają się z takimi problemami logistycznymi, jak na północy.
 
Według informacji Pentagonu wciąż wstrzymana pozostaje wielokilometrowa kolumna pojazdów na północ od Kijowa i stało się to m.in. za sprawą ukraińskich uderzeń na konwój.
 
Według Pentagonu Ukraina wciąż posiada sprawną obronę powietrzną i lotnictwo. Przedstawiciel resortu stwierdził, że USA nadal są zaniepokojone bezpieczeństwem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, jednak podziwiają jego odwagę.
 
Oficjel zaprzeczył doniesieniom o tym, że USA odmawiają Ukrainie dzielenia się informacjami z pola bitwy. Dodał jednak, że USA nie posiadają dronów nad Ukrainą, ani żołnierzy w kraju, a w ostatnich dniach obserwację satelitarną utrudniało duże zachmurzenie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy