Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: chciałbym usłyszeć, że Europa wybrała Ukrainę

Małgorzata Wyrzykowska/PAP
Dodano: 01.03.2022
60546_41773860_41773348
Share
Udostępnij
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek w przemówieniu wideo, że chciałby usłyszeć, że Europa wybrała Ukrainę. Podkreślił, że jego kraj płaci wielką cenę za pragnienie wolności.
"Mówi się o ukraińskim wyborze Europy, o tym, że do tego dążymy i będziemy dążyć. Chciałbym, aby dziś zabrzmiało, że Europa już wybrała Ukrainę" – oznajmił.
 
Zełenski oświadczył, że za wartości, prawa i wolność, za pragnienie bycia równymi Ukraina oddaje dziś swoich najlepszych ludzi. Podkreślił, że wtorkowy ranek był tragiczny dla wszystkich Ukraińców, bo na plac Wolności w Charkowie – największy plac na Ukrainie – spadły dwie rakiet, powodując dziesiątki ofiar, w poniedziałek natomiast zginęło 16 ukraińskich dzieci.
 
„Nasz naród jest bardzo zdeterminowany, walczymy o nasze prawa, wolność i życie. A teraz walczymy o przetrwanie. To nasza główna motywacja. Ale walczymy też o to, by być równoprawnymi członkami Europy. Myślę, że dziś pokazujemy wszystkim, że nimi jesteśmy. Z nami Unia Europejska będzie na pewno silniejsza. Bez was Ukraina będzie samotna. Dowiedliśmy swojej siły, dowiedliśmy, że jesteśmy co najmniej tacy sami jak wy. Udowodnijcie, ze jesteśmy razem z nami” – zaapelował.
 
Wyraził też przekonanie, że chociaż wszystkie duże miasta Ukrainy są teraz zablokowane, to nikt nie odbierze jej wolności i państwowości. Nikt nas nie złamie, jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami” – powiedział.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy