Reklama

Świat

Borrell: zdecydowaliśmy się zapewnić Ukrainie uzbrojenie ofensywne; przeznaczymy na to 450 mln euro

Katarzyna Krzykowska, Mateusz Mikowski, Anna Bytniewska / PAP
Dodano: 27.02.2022
60450_27lu40
Share
Udostępnij
Chcemy zrobić wszystko żeby wspierać Ukrainę; zdecydowaliśmy się zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia; 50 mln euro przeznaczymy na zasoby nieofensywne – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

W niedzielę w Brukseli przyjęto pakiet wsparcia dotyczący pomocy ofensywnej i nieofensywnej dla ukraińskiej armii. "Rada dała swą ocenę wsparcia i zgodę polityczną na pakiet wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych" – powiedział Borrell podczas konferencji prasowej. Jak mówił, jest też zgoda "dla nowych sankcji, pracy dyplomatycznej, by doprowadzić do izolacji Rosji", a także na "środki wsparcia dla Ukrainy i regionu oraz środki przeciwdziałania dezinformacji".

"Jako że mamy pełnoprawną wojnę na Ukrainie, chcemy zrobić wszystko żeby wspierać Ukrainę, to zdecydowaliśmy się wykorzystać nasze zdolności, aby zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia i kolejnych 50 mln euro na zasoby nieofensywne. Wszystko to pokryje nasz fundusz międzyrządowy i instrument na rzecz pokoju" – powiedział Borrell.

"Po raz pierwszy w historii będziemy to robić i wszyscy zgadzają się na to wsparcie. Chcę podziękować Polsce, która zgodziła się być +hubem logistycznym+ dla przerzutów tej pomocy na terytorium Ukrainy. Zatwierdziliśmy jej finansowanie. Jutro ministrowie obrony spotkają się, by skoordynować te prace i przekuć je tak, aby te materiały były jak najszybciej wysyłane na linię frontu do ukraińskich sił zbrojnych, walczących przeciwko rosyjskiej inwazji – poinformował Borrell.

Podkreślił też, że "dzięki Polsce, która będzie +hubem+, będziemy pracować na rzecz wzmocnienia cyberbezpieczeństwa Ukrainy"

Zapowiedział też, że "pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT". "Od dawna o tym rozmawiamy, prasa pytała o to od wielu dni. Mówiliśmy o tym w czasie Rady Europejskiej, wówczas nie uzyskaliśmy konsensusu, ale kontynuowaliśmy prace, wszystkie opcje były otwarte. Rozmawialiśmy ze wszystkimi państwami, bo tego typu działania trzeba podejmować w koordynacji z innymi państwami. Nie można wprowadzać takich ograniczeń samotnie. W tym momencie zapadła decyzja, aby pewną grupę rosyjskich banków wykluczyć z systemu SWIFT" – mówił.

Zapowiedział też, podjęcie innych działań, "które sparaliżują działanie rosyjskiego banku centralnego". "Około połowy rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożonych" – wskazał. Ocenił, że będzie to miało "bardzo poważny wpływ na system finansowy w Rosji". Zaznaczył, że jest to robione w koordynacji z partnerami z całego świata. "Rosja będzie musiała zapłacić bardzo wysoką cenę za inwazję na Ukrainę" – podkreślił.

Jak mówił, UE "chce także zablokować środki i majątek elity putinowskiej, osób, które korzystają na funkcjonowaniu tego reżimu". Szef unijnej dyplomacji poinformował także, że UE "rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji". Podał, że pełna lista zostanie opublikowana w poniedziałek. "Lista obejmuje oligarchów i biznesmenów rosyjskich. Oznacza ogromny wpływ gospodarczy i bardzo poważne skutki dla tych kluczowych postaci w Rosji, które zajmują najbardziej eksponowane stanowiska, osoby, które zajmują się propagandą i są z kręgów wojskowych" – powiedział Borrell.

Ocenił, że UE zdecydowała się przyjąć pakiet środków, które "realnie, efektywnie okaleczą rosyjski rynek finansowy".

Szef unijnej dyplomacji dodał, że decyzje UE powinny być wdrożone i zastosowane przed poniedziałkiem, kiedy banki centralne zaczną pracę.

Przypomniał także, że podjęta została decyzja, o "zamknięciu europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich". "Tak, więc żaden rosyjski samolot nie będzie mógł lądować ani startować z terytorium Unii Europejskiej" – wyjaśnił.

Szef unijnej dyplomacji wskazał, że UE "chce zbudować jak najszerszą międzynarodową koalicję potępiającą Rosję i całkowicie odizolować Moskwę dyplomatycznie". "Działamy intensywnie, żeby odizolować dyplomatycznie Rosję w organizacjach globalnych i regionalnych" – dodał.

Jak zaznaczył, działania dyplomatyczne już dają rezultaty: nikt nie poparł Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Oczekujemy podobnej decyzji na Zgromadzeniu Ogólnym" – dodał. Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołuje w trybie pilnym specjalną sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w sprawie Ukrainy; wnioskowała o to Ukraina.

Borrel podkreślił też konieczność odpierania rosyjskiej dezinformacji, która przypomina już propagandę wojenną.

Zaznaczył ponadto, że UE jest bardzo zaniepokojona wymiarem kryzysu humanitarnego, wywołanego w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Zapowiedział pomoc wspólnoty dla uchodźców i państw im pomagającym. Podkreślił, że uciekających Ukraińców nie wolno nazywać migrantami, ponieważ są uchodźcami uciekającymi przed toczącą się w ich kraju wojną.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy