Reklama

Świat

FIFA nakazuje Rosjanom grać na neutralnym terenie, PZPN podtrzymuje swój bojkot

PAP
Dodano: 27.02.2022
60449_27lu39
Share
Udostępnij
Międzynarodowa Federacja Piłkarska ogłosiła w niedzielę, że mecze Rosjan mają odbywać się na neutralnym terenie, bez kibiców oraz flagi i hymnu rosyjskiego. Nie wyklucza jednak znacznie surowszych sankcji w najbliższym czasie. PZPN podtrzymuje, że nie zagra z Rosją o awans na mundial.

FIFA podkreśliła w niedzielę, że postanowiła podjąć "natychmiastowe pierwsze kroki", zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zapowiada również możliwość nałożenia surowszych kar.

Na razie, zgodnie z decyzją władz światowego futbolu, żadne międzynarodowe mecze nie będą rozgrywane na terytorium Rosji, a "domowe" – na terytorium neutralnym i bez widzów. Nie będzie również grany hymn reprezentacji tego kraju ani powiewać rosyjska flaga. Ponadto nie będzie używana nazwa "Rosja" w stosunku do reprezentacji, a "Piłkarska Federacja Rosji".

24 marca polscy piłkarze mieli zagrać z Rosją w Moskwie w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata. PZPN już w sobotę zapowiedział, podobnie jak polscy piłkarze, że kadra biało-czerwonych – w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę – nie zamierza grać ze "Sborną".

W niedzielę polska federacja podtrzymała decyzję o odmowie grania meczu z Rosjanami.

"Polski Związek Piłki Nożnej oświadcza, że w wyniku brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i trwającej tam wojny, nie widzi możliwości rywalizowania z reprezentacją Rosji w barażach (…) bez względu na nazwę drużyny złożonej z rosyjskich piłkarzy oraz miejsce rozgrywania meczu" – napisano.

"W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, potępianej niemal na całym świecie, to jedyna decyzja, jaką możemy podjąć. Występ w meczu z reprezentacją Rosji byłby haniebny nie tylko dla naszych reprezentantów, ale dla całego środowiska piłkarskiego, byłby zaprzeczeniem solidarności z narodem ukraińskim. Jako związek piłkarski odmawiamy udziału w meczach barażowych, w których występuje drużyna z Rosji" – dodano w komunikacie, podpisanym przez prezesa PZPN Cezarego Kuleszę.

Jednocześnie PZPN wezwał "władze FIFA do natychmiastowej reakcji na brutalną przemoc, którą codziennie obserwujemy na terytorium niepodległej Ukrainy". Domaga się wykluczenia Rosji z eliminacji do mistrzostw świata w Katarze.

FIFA w swoim komunikacie przyznała, że jest w kontakcie m.in. z polską federacją i nie wyklucza surowszych sankcji wobec Rosji, włącznie z wykluczeniem tamtejszej reprezentacji.

"FIFA będzie kontynuować dialog z MKOl, UEFA i innymi organizacjami sportowymi w celu ustalenia wszelkich dodatkowych środków lub sankcji, w tym potencjalnego wykluczenia z rozgrywek, które zostaną zastosowane w najbliższej przyszłości, jeśli sytuacja nie ulegnie szybkiej poprawie. Biuro Rady FIFA pozostaje w gotowości do podjęcia którejkolwiek z tych decyzji" – zaznaczono.

"W związku ze zbliżającymi się barażami (…) FIFA przyjęła do wiadomości stanowiska wyrażane w mediach społecznościowych przez Polski Związek Piłki Nożnej, Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej i Szwedzki Związek Piłki Nożnej i już nawiązała dialog ze wszystkimi tymi federacjami. FIFA pozostanie w bliskim kontakcie, aby wspólnie znaleźć odpowiednie i akceptowalne rozwiązania" – dodano.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska podkreśliła ponownie "swoje potępienie użycia siły przez Rosję podczas inwazji na Ukrainę".

"Przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem, a FIFA wyraża najgłębszą solidarność ze wszystkimi ludźmi dotkniętymi tym, co dzieje się na Ukrainie" – napisano w oświadczeniu.

Jednocześnie ponownie wezwano do pilnego przywrócenia pokoju i do natychmiastowego rozpoczęcia konstruktywnego dialogu.

"FIFA pozostaje w bliskim kontakcie z Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej i członkami ukraińskiej społeczności piłkarskiej, którzy proszą o wsparcie w opuszczeniu kraju tak długo, jak trwa obecny konflikt" – dodano.

W niedzielę Zbigniew Boniek, wiceprezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) i były prezes PZPN, w oświadczeniu dla PAP przekazał m.in., że nie wyobraża sobie udziału drużyn rosyjskich w międzynarodowych wydarzeniach sportowych.

"Mam na myśli nie tylko sankcje, ale też obawy o to, co mogłoby się stać podczas takich imprez" – dodał.

Z kolei Angielska Federacja Piłkarska (FA) poinformowała w niedzielnym komunikacie, że nie będzie grała z Rosją w jakichkolwiek rozgrywkach międzynarodowych w "przewidywalnej przyszłości".
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy