Reklama

Świat

W. Brytania: Putin i Ławrow zostaną dodani do listy objętych sankcjami

Bartłomiej Niedziński / PAP
Dodano: 25.02.2022
60339_25lu22
Share
Udostępnij

Rosyjski prezydent Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostaną niezwłocznie dodani do listy osób objętych brytyjskimi sankcjami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę – poinformowało w piątek biuro premiera Borisa Johnsona.

Johnson zapowiedział to podczas szczytu przywódców państw NATO poświęconemu rosyjskiej agresji. W trakcie spotkania brytyjski premier wezwał także pozostałych przywódców do wykluczenia Rosji z międzynarodowego systemu płatności SWIFT.

"Premier wezwał przywódców do podjęcia natychmiastowych działań w sprawie SWIFT, aby zadać jak największy ból prezydentowi Putinowi i jego reżimowi. Zapowiedział, że Wielka Brytania niezwłocznie wprowadzi sankcje przeciwko prezydentowi Putinowi i ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi, jako uzupełnienie pakietu sankcji ogłoszonego przez Wielką Brytanię wczoraj" – napisano w wydanym komunikacie.

W ramach ogłoszonego w czwartek, składającego się z 10 elementów pakietu sankcji nałożono je na kolejnych ponad 100 osób lub podmiotów. W przypadku osób fizycznych sankcje polegają na zamrożeniu ich aktywów w Wielkiej Brytanii, zakazie wjazdu do tego kraju oraz zabronieniu obywatelom i podmiotom brytyjskim dokonywania jakichkolwiek transakcji finansowych z osobami objętymi sankcjami.

Ponadto ogłoszono, że obywatele rosyjscy nie będą mogli mieć w brytyjskich bankach depozytów przekraczających 50 tys. funtów, choć wątpliwe jest, by Putin i Ławrow mieli w nich jakiekolwiek rachunki na swoje nazwiska.

Jak przekazano w komunikacie Downing Street, podczas spotkania z przywódcami NATO Johnson powiedział im, że Ukrainę ogarnia katastrofa, a "Putin przeprowadza rewanżystowską misję wywrócenia postzimnowojennego porządku". "Ostrzegł grupę, że ambicje prezydenta Rosji mogą na tym nie poprzestać i że jest to kryzys euroatlantycki o globalnych konsekwencjach. (…) Premier dodał, że świat musi zadbać o to, by prezydent Putin poniósł fiasko w tym akcie agresji. Ukraina stawia silny opór. Dodał, że nie może być mowy o normalizacji stosunków z Rosją po tym akcie" – poinformowano.

Decyzję o objęciu sankcjami Putina i Ławrowa w piątek podjęła również Unia Europejska.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy