Reklama

Świat

Władze Ukrainy: trzy osoby zginęły w rosyjskim ostrzale Mariupola

PAP
Dodano: 24.02.2022
60270_24lu29
Share
Udostępnij
Co najmniej trzy osoby zginęły a 26 zostało rannych w czwartek w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obrzeży ukraińskiego miasta portowego Mariupol nad Morzem Azowskim – poinformowały władze miejskie.

Mariupol został ostrzelany, a próba przebicia się do miasta przez wojska rosyjskie została udaremniona – podały miejscowe źródła. Siły rosyjskie ostrzelały też bazę lotniczą, a pas lotniska został uszkodzony.

Wybuchy słychać było na południowo-wschodnich obrzeżach miasta, w pobliżu linii frontu.

Wojsko ukraińskie kontroluje miasto – podał ukraiński sztab.

Mariupol oddziela tereny kontrolowane przez wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy od okupowanego Półwyspu Krymskiego. W przypadku jego zajęcia Moskwa uzyskałaby lądowy korytarz łączący Rosję z zaanektowanym w 2014 roku Krymem.

Według ukraińskich ekspertów strategiczna wartość Mariupola wynika z jego położenia i wpływu na komunikację w południowo-wschodniej części Ukrainy. Jego zajęcie pozbawiłoby kraj ważnego portu i znacznie osłabiło gospodarkę Ukrainy, a Rosji umożliwiło zaopatrywanie Krymu. W porcie w Mariupolu, jednym z największych ukraińskich miast nad Morzem Azowskim, cumują niewielkie jednostki handlowe. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy