Reklama

Świat

Rosyjska inwazja na Ukrainę – ataki rakiet balistycznych, trwają ciężkie walki w rejonie Charkowa i w Donbasie

PAP
Dodano: 24.02.2022
60265_24lu23
Share
Udostępnij
Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie przeprowadziły ponad 30 ataków rakietowych i artyleryjskich, używając m.in. rakiet balistycznych – przekazała rosyjska armia. Trwają ciężkie walki w rejonie Charkowa i w Donbasie; wojska rosyjskie z Krymu kierują się na północ – podaje ukraińska armia. Drogi wylotowe z Kijowa są zapełnione uciekinierami.

W Ukrainę uderzyła druga fala rosyjskiego ostrzału rakietowego – przekazały ukraińskie władze ok. godz. 11 czasu polskiego. Korespondenci PAP informowali o wybuchach słyszanych w Kijowie, a agencja Reutera o ostrzale m.in. okolic Charkowa i Mariupola. W czwartek nad ranem władze ukraińskie mówiły o ostrzale rakietowym ukraińskich punktów dowodzenia, lotnisk, składów wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie.

Dwie godziny później, ok. godz. 13 czasu polskiego, sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że od początku inwazji rosyjskie siły zbrojne dokonały ponad 30 ataków rakietowych i artyleryjskich, których celem była zarówno infrastruktura wojskowa, jak i cywilna. Uzupełniono, że ataki były prowadzone przy użyciu pocisków manewrujących Kaliber, samolotów, wyrzutni rakietowych i artylerii.

Ukraińska policja poinformowała z kolei o 203 rosyjskich atakach od rozpoczęcia inwazji i walkach toczących się na niemal całym terytorium Ukrainy. Przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, powiedział, że po rosyjskim ataku walki toczą się "praktycznie wokół całego obwodu granicy" kraju.

Kierujące się z okupowanego Krymu wojsko rosyjskie kontynuuje ofensywę przy wsparciu samolotów wojskowych; Rosjanie kierują się z miasta Armiańsk na Krymie do Chersonia na południu Ukrainy oraz z Czapłynki do Kachowki leżącej nad Dnieprem – przekazał sztab ukraińskich sił zbrojnych. W mediach pojawiły się informacje o zajęciu przez siły rosyjskie położonej na północ od Krymu Nowej Kachowki.

Wcześniej ukraiński sztab informował o ciężkich walkach toczonych w rejonie Charkowa i w Donbasie. Potwierdził, że wojsko ukraińskie kontroluje Mariupol i Szczastię oraz zatrzymało rosyjską ofensywę w rejonie Czernihowa.

Cztery rakiety balistyczne zostały wystrzelone w czwartek z terytorium Białorusi w kierunku Ukrainy – poinformował naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Dodał, że rakiety wystrzelono w kierunku południowo-zachodnim.

W obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy trwają walki w rejonie miejscowości Achtyrka, wojska rosyjskie zajęły część trasy Kijów-Moskwa i weszły do miasta Sumy – poinformował w czwartek szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki. Zapewnił, że siły ukraińskie odpierają atak.

Rosyjskie śmigłowce przeprowadziły atak na lotnisko wojskowe w Hostomelu na północno-zachodnich obrzeżach Kijowa; siły ukraińskie strąciły trzy maszyny przeciwnika – poinformowała ukraińska straż graniczna. Krótko później przebywający na miejscu korespondent stacji CNN Matthew Chance relacjonował, że rosyjscy spadochroniarze zajęli to lotnisko, a siły ukraińskie starają się odbić obiekt z rąk Rosjan.

Ukraińska straż graniczna przekazała także, że rosyjskie wojsko próbowało przebić się do graniczących z Białorusią obwodów kijowskiego i żytomierskiego.

Drogi wyjazdowe z Kijowa są zakorkowane przez auta próbujących opuścić stolicę Ukrainy mieszkańców – przekazali PAP. Centrum miasta jest opustoszałe, nieliczni przechodnie mają ze sobą walizki lub plecaki albo zapasy wody i produktów spożywczych, które udało im się kupić w nielicznych czynnych jeszcze sklepach. Pod aptekami, bankomatami i stacjami benzynowymi tworzą się kolejki.

Siły zbrojne Ukrainy informowały o zniszczeniu co najmniej siedmiu samolotów, dwóch śmigłowców i kilkudziesięciu pojazdów opancerzonych przeciwnika i pojmaniu dwóch rosyjskich jeńców. Zginęło ponad 40 ukraińskich żołnierzy – podało przed południem biuro Zełenskiego. Później regionalne władze poinformowały o 18 zabitych w wyniku ostrzału w miejscowości Łypecke w obwodzie odeskim. Służby ratunkowe przekazały informację o pięciu ofiarach katastrofy samolotu wojskowego w obwodzie kijowskim. MSW poinformowało o śmierci pięciu żołnierzy w pierwszych godzinach rosyjskiej agresji.

W Charkowie otwarto schrony przeciwbombowe, by mieszkańcy mogli z nich w razie potrzeby skorzystać – poinformował mer miasta Ihor Terechow.

Szef Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peter Maurer wezwał w czwartek strony konfliktu na Ukrainie do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego oraz ochrony ludności cywilnej i zapewnienia jej dostępu do podstawowych usług, takich jak woda i elektryczność.

Zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Onufry zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o przerwanie bratobójczej wojny z Ukrainą. "Dla takiej wojny nie ma usprawiedliwienia ani u Boga, ani u ludzi" – podkreślił duchowny.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy