Reklama

Świat

Michel i von der Leyen: pierwszy pakiet sankcji wobec Rosji zostanie formalnie przedstawiony po południu

Łukasz Osiński / PAP
Dodano: 22.02.2022
60166_22l10
Share
Udostępnij

"Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE pod przewodnictwem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella odbędzie się dziś (wtorek) o godz. 16. Następnie pierwszy pakiet sankcji zostanie formalnie przedstawiony późnym popołudniem" – poinformowali we wspólnym oświadczeniu szef RE Charles Michel i szefowa KE Ursula von der Leyen.

Przekazali też, że propozycja pakietu zakłada: objęcie sankcjami banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe i inne operacje na terytoriach tzw. republik, jak również objęcie sankcjami zdolności państwa i rządu rosyjskiego do dostępu do rynków i usług kapitałowych oraz finansowych UE, handlu UE z dwoma separatystycznymi regionami oraz osób, które brały udział w nielegalnej decyzji uznania tzw. republik.

"Decyzja Federacji Rosyjskiej o uznaniu za niezależne podmioty i wysłaniu wojsk rosyjskich na niektóre obszary ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego jest bezprawna i niedopuszczalna. Narusza prawo międzynarodowe, integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, własne zobowiązania międzynarodowe Rosji i dodatkowo eskaluje kryzys" – zaznaczyli w oświadczeniu.

Przekazali też, że UE jest gotowa przyjąć dodatkowe sankcje wobec Rosji na późniejszym etapie, jeśli zajdzie taka potrzeba w świetle dalszych wydarzeń.

Szefowie instytucji UE informują, że cały czas konsultują się z innymi przywódcami UE i międzynarodowymi podmiotami. "Unia pozostaje w pełnej solidarności z Ukrainą i jest zjednoczona we wspieraniu jej suwerenności i integralności terytorialnej. (…) Będziemy nadal wspierać Ukrainę i jej mieszkańców" – dodali.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy