Reklama

Świat

Biały Dom zapowiedział sankcje w związku z uznaniem przez Putina samozwańczych republik w Donbasie

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 21.02.2022
60139_21lu15
Share
Udostępnij
Prezydent USA Joe Biden wkrótce podpisze rozporządzenie o nałożeniu sankcji zabraniających inwestycji i handlu z samozwańczymi "republikami ludowymi" w Donbasie – zapowiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Jak ogłosiła w oświadczeniu Psaki, restrykcje będą dotyczyć "nowych inwestycji, handlu i finansowania przez obywateli USA z, do i w tzw. DRL i ŁRL regionów Ukrainy", a także potencjalnie osób działających na tych obszarach. Jest to odpowiedź na poniedziałkową decyzję prezydenta Rosji Władimira Putina o uznaniu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

"Spodziewaliśmy się takiego ruchu ze strony Rosji i jesteśmy przygotowani, by odpowiedzieć natychmiast" – powiedziała sekretarz prasowa. "Ogłosimy też wkrótce dodatkowe środki w związku z dzisiejszym rażącym naruszeniem międzynarodowych zobowiązań Rosji" – dodała. Odpowiednie sankcje mają zostać ogłoszone przez resorty dyplomacji i finansów.

Rzeczniczka zapowiedziała jednocześnie, że są to osobne restrykcje wobec tych przygotowywanych na ewentualność dalszej rosyjskiej inwazji. Dodała, że Biały Dom kontynuuje bliskie konsultacje z sojusznikami i partnerami – w tym z Ukrainą – co do następnych kroków w sprawie "trwającej eskalacji Rosji wzdłuż granicy z Ukrainą".

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden odbył rozmowy telefoniczne z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz przywódcami Francji i Niemiec, prezydentem Emmanuelem Macronem i kanclerzem Olafem Scholzem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy