Reklama

Świat

SBU: tylko Rosja byłaby zainteresowana przeprowadzeniem tak dużego cyberataku

Jakub Bawołek/PAP
Dodano: 16.02.2022
60036_41618678_41617307
Share
Udostępnij
Jedynym państwem zainteresowanym tak szerokim cyberatakiem na Ukrainę jak ten, który trwa obecnie, jest Rosja – powiedział w środę Ilja Witiuk, szef wydziału cyberbezpieczeństwa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Witiuk zaznaczył, że na tym etapie jest za wcześnie, by z pewnością wskazać konkretnych sprawców ataków DDoS, jednak "jedynym państwem tym zainteresowanym jest Rosja".
 
Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow poinformował w środę, że rozpoczęty dzień wcześniej atak DDoS na banki i rządowe strony ukraińskie był największym w historii tego kraju. Według niego celem była destabilizacja sytuacji i zasianie paniki w społeczeństwie.
 
Wiktor Żora, przedstawiciel państwowej służby łączności specjalnej i ochrony informacji, przekazał, że atak na strony rządowe wciąż trwa.
 
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy stwierdziła, że cyberatak miał psychologiczno-informacyjny charakter i nie doprowadził do strat finansowych zaatakowanych podmiotów.
 
Według Ihora Konowałowa, dyrektora departamentu bezpieczeństwa Narodowego Banku Ukrainy, nadal trwa atak na stronę internetową Oszczadbanku. "Atak DDoS nadal trwa, ale banki są na niego przygotowane. W południe Prywatbank odzyskał pełną sprawność, kilka godzin później do normalnej pracy powrócił Oszczadbank" – poinformował Konowałow.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy